Історична довідка про Лозівський район
Лозівський район було офіційно утворено 7 березня 1923 року, коли постановою Всеукраїнського Центрального виконавчого комітету про адміністративний поділ Катеринославщини встановили Павлоградську округу з центром у місті Павлограді у складі Лозівського району з центром у м. Лозовій. За цією постановою Лозівський район мав чотири волості: Орільську, Катеринівську, Різдвянську і Новоіванівську.
У середині XІX сторіччя на території Лозівського району було близько 60 населених пунктів. Особливо бурхливе зростання населених пунктів і кількості жителів почалося після будівництва залізниці, яка перетнула землі району. Залізниця на Ростов пройшла по землях генерала Панютина, через що новостворена станція отримала його ім’я.
У документах 1869 року ця станція вже значиться як Лозова-Азовська, адже найближчим населеним пунктом до станції було село Лозова (зараз це село Катеринівка). Друга лінія залізниці, яка йшла до Севастополя перетнула першу колію саме в тому місці, на якому пізніше побудували місто Лозова. Станція тут почала діяти в 1872 році.
У 1902 році була збудована залізниця від Лозової до Полтави. Західні райони губернії отримали прямий залізничний зв’язок з Донбасом, а Лозова стала залізничним вузлом.
Лозівський район цікавий своєю історією. На його території знаходиться 301 пам’ятка археології та 46 пам’яток історії, до яких належать братські могили, пам’ятні знаки і бюсти видатних діячів країни.
У липні 1926 року Лозівський район передано до складу Харківського округу, з 1929 року — до складу Харківської області. У сучасних межах район існує з 1987 року. Адміністративний центр — місто Лозова, яке знаходиться на відстані 148 км від міста Харкова.
Лозівський район розташований у степовій зоні на півдні Харківської області. Район межує з Первомайським, Сахновщинським, Балаклійським, Барвінківським, Близнюківським районами Харківської області та Юріївським районом Дніпропетровської області.
Лозівщина є одним із районів західного Донбасу, де знаходяться поклади кам’яного вугілля. Дані геологорозвідки свідчать про те, що тип вугільних пластів та якість палива така, як на Донбасі. Поклади товщиною від 60 см до 2,5м розміщені на глибині 500- 1000 м на півдні і південному заході району. У східній та південно — східній частині району знаходяться поклади бурого вугілля. Найбільш розповсюджені будівельні матеріали осадового походження: піску, глини, вапняку. На північному сході Лозівщини, в районі села Миронівка, знайдено горючий газ.
Територія району насичена залізничними та автомобільними дорогами, трубопроводами. Протяжність доріг із твердим покриттям складає 476 км. Загальна протяжність газопроводів становить 411,18 км. У районі газифіковано 44 населених пункти ( 52,4 % загальної кількості).
Через Лозівський район проходить канал «Дніпро-Донбас». Тут знаходиться три водосховища (Краснопавлівське, Орільське, Бритай) із загальною площею водного дзеркала 5850 гектарів, десятки ставків і шість малих річок, найбільша з яких річка Орілька (57,7 км).
На території району розташовано 7 природно-заповідних територій, з яких 2 ентомологічних заказники, 4 ботанічних заказники місцевого значення. Окрасою району є зоологічний заказник місцевого значення у селищі Кінному.
Територія району — 1 410,954 кв.км (4,5% території Харківської області).
У Лозівському районі проживає 27281 особа.
Нині Лозівський район має такий адміністративно — територіальний поділ: 2 селищні ради: Краснопавлівська й Орільська, 2 сільських ради та 17 старостинських округів, яким підпорядковано 84 населених пункти: 2 селища міського типу, 6 селищ, 76 сіл.
Провідною галуззю економіки Лозівщини є сільське господарство.
Площа сільськогосподарських угідь (по всіх товаровиробниках, включаючи підсобні господарства) складає 121,4 тис. га, з яких:
ріллі — 102,8тис.га;
пасовища — 13,0 тис. га;
багаторічні насадження та сіножаті — 2,2 тис.га.
Основні напрями виробництва у рослинництві — вирощування зернових і технічних культур. У тваринництві — вирощування великої рогатої худоби м’ясо-молочного напряму й свинарство. Набуває розвитку галузь вівчарства та птахівництва. В ПОСП «Агросвіт» закладено 22,8 га інтенсивного яблуневого саду на крапельному зрошенні.
У результаті реформування аграрного сектора в Лозівському районі створено 14 приватно-орендних сільськогосподарських підприємства, 1 відкрите акціонерне товариство, 10 товариств з обмеженою відповідальністю, 3 державних підприємства, 65 фермерських господарств.
До промислових підприємств району належать: ТОВ «АФ НАІРІ», ТОВ «Славія».
В різних галузях народного господарства здійснюють діяльність 94 підприємств малого бізнесу та 659 підприємців.
Транспортна інфраструктура забезпечує потреби населення та народного господарства району у вантажних і пасажирських перевезеннях. Автобусним сполученням охоплено 78 населених пунктів району. Населення району користується послугами 8 міжміських та 2 міжобласних маршрутів.
Торговельне обслуговування населення району здійснюють 114 стаціонарних магазинів, 33 торговельних кіосків та 17 об’єктів ресторанного господарства.
У районі функціонує 23 загальноосвітніх навчальних закладів: з них 1 ліцей, 15 НВК та 7 ЗОШ. В районі фінкціонує дитячо-юнацька спортивна школа, Будинок дитячої та юнацької творчості, районний міжшкільний навчально-виробничий комбінат, 2 ДНЗ.
100% загальноосвітніх закладів району оснащені сучасними комп’ютерними класами.
У районі працює 34 клубних, 34 бібліотечних заклади, Краснопавлівська дитяча музична школа та Краснопавлівський краєзнавчий музей.
У районі діє територіальний центр з обслуговування одиноких і непрацездатних громадян.
Громадсько — інформаційний часопис життя району здійснює міськрайонна газета «Голос Лозівщини». Також висвітлює життя району, діяльність органів виконавчої влади та місцевого самоврядування Лозівська радіокомпанія.
У жовтні 2015 року відбулися вибори місцевих рад VІI скликання. До 22 місцевих рад району обрано всього 318 депутатів, у тому числі:
— районна рада — 34, із них жінок — 11;
— селищні ради — 48, із них жінок — 35;
— сільські ради — 236 депутатів, з них жінок — 159.
Від загального складу рад у районній раді жінки складають 32 відсотки, 73 відсотки — у селищних радах і 67 відсотків — у сільських радах.
У складі депутатського корпусу Лозівської районної ради VII скликання працюють 10 депутатів попереднього скликання.
На сьогодні у раді зареєстровано 5 депутатських фракцій до складу яких входять усі 27 депутатів районної ради, з них:
- Блок Петра Порощенка «Солідарність» у складі 14 чоловік, голова фракції Жовтий Іван Юрійович;
— ПП «ВО Батьківщина» у складі 3 чоловік, голова фракції Інкін Максим Валерійович;
— «Відродження » у складі 3 депутатів, уповноважена особа фракції — Боженкін Микола Вікторович;
— ПП «Нова державау складі 4 депутатів,уповноважена особа Столяренко Олена Миколаївна;
— ПП «Наш край» у складі 3 депутатів, голова фракції Зассеєв Андрій Русланович.
Депутатами Лозівської районної ради сформована депутатська група «За Лозівщину» у складі 22-х депутатів.
Сьогодні Лозівщина як частка незалежної України знаходиться у творчому пошуку, постійно розвивається й робить посильний внесок у розбудову рідної держави, підтримуючи курс її реформ, дбаючи про добробут кожної людини.