Проекти регуляторних актів
ПРОЕКТ
ЛОЗІВСЬКА РАЙОННА РАДА ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
сесія VІ скликання
Р І Ш Е Н Н Я
Від 2014 року м. Лозова
Про упорядкування питань
щодо передачі в оренду
майна спільної власності
територіальних громад сіл
та селищ Лозівського району
Відповідно до Закону України „Про оренду державного та комунального майна”, постанови Кабінету Міністрів України від 31.08.2011№ 906 „Про затвердження Порядку проведення конкурсу на право оренди державного майна”, постанови Кабінету Міністрів України від 04.10.1995 №786 „Про Методику розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу” та на підставі статті 43 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” районна рада
В И Р І Ш И Л А:
- Внести зміни до Положення про упорядкування питань щодо передачі в оренду майна спільної власності територіальних громад сіл та селищ Лозівського району, затвердженого рішенням районної ради від 25 липня 2007 року (ХVI сесія V скликання), зі змінами, внесеними рішеннями районної ради від 24 грудня 2008 року (ХХХ сесія V скликання) та від 14 грудня 2011 року (ХVІ сесія VІ скликання), виклавши його в новій редакції (додається).
- Балансоутримувачам привести раніше укладені договори оренди у відповідність з Положенням, зазначеним у пункті 1 цього рішення.
- Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію районної ради з питань бюджету та спільної власності територіальних громад (А.В.Семенов).
Голова районної ради І.Є. Нестєров
Розробник: управління економічного розвитку Лозівської РДА, 2-33-71
Додаток до рішення районної ради від 25 липня 2007 року
(ХVI сесія V скликання) (зі змінами),
у редакції рішення районної ради
від 2014 року ( сесія VI скликання)
Положення
про упорядкування питань щодо передачі в оренду майна спільної власності територіальних громад сіл та селищ Лозівського району
І. Загальні положення
1.1. Положення про упорядкування питань щодо передачі в оренду майна спільної власності територіальних громад сіл та селищ Лозівського району (далі Положення), розроблено відповідно до Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України, Закону України „Про оренду державного та комунального майна” та інших законодавчих актів України.
1.2. Це Положення встановлює процедуру і умови передачі в оренду майна, що перебуває у спільній власності територіальних громад сіл та селищ району.
1.3. Визначення термінів:
Оренда — засноване на договорі строкове платне користування майном, необхідним орендареві для здійснення підприємницької та іншої діяльності. Об’єкти оренди — нерухоме майно (будівлі, споруди, нежитлові приміщення) та інше окреме індивідуально визначене майно підприємств (організацій, установ). Уповноважений орган – орган, уповноважений районною радою управляти майном, що перебуває у спільній власності територіальних громад сіл та селищ району.
Орендодавці — підприємства, установи та організації (балансоутримувачу) — щодо нерухомого майна, загальна площа якого не перевищує 200 квадратних метрів на одне підприємство, установу, організацію, та іншого окремого індивідуально визначеного майна.
Орендарі — господарські товариства, створені членами трудового колективу підприємства, його структурного підрозділу, інші юридичні особи та громадяни України, фізичні та юридичні особи іноземних держав, міжнародні організації та особи без громадянства.
1.4. Фізична особа, яка бажає укласти договір оренди майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ району з метою використання його для підприємницької діяльності, до укладення договору зобов’язана зареєструватись як суб’єкт підприємницької діяльності.
- Порядок проведення конкурсу на право оренди майна спільної власності територіальних громад сіл та селищ району
2.1. Ініціатива щодо оренди майна може виходити від фізичних та юридичних осіб, які можуть бути орендарями відповідно до цього Положення, пропозиція може надходити від підприємств, установ та організацій, на балансі яких знаходиться це майно (далі балансоутримувач).
Балансоутримувач може оголосити про передачу в оренду майна у визначеному цим Положенням порядку.
2.2. Щороку, строком до 01 грудня поточного року, балансоутримувачі майна подають до Лозівської районної державної адміністрації інформацію про наявність майна, що може бути передане в оренду, на підставі якої формуються та оприлюднюються в строк до 31 грудня поточного року на офіційному сайті уповноваженого органу та засобах масової інформації відповідні переліки. У випадку отримання від балансоутримувачів майна додаткової інформації, вказані переліки змінюються.
У разі надходження до орендодавця заяви про оренду нерухомого майна, орендодавець надає копії матеріалів уповноваженому органу.
Уповноважений орган розглядає подані матеріали і протягом 15 днів після надходження матеріалів повідомляє про своє рішення (надання дозволу щодо договору оренди або відмову).
Якщо орендодавець не одержав у встановлений термін дозволу чи відмови від уповноваженого органу, укладання договору оренди вважається з цим органом погодженим.
2.3. Конкурс на право оренди об’єкта (далі – конкурс) оголошується орендодавцем за умови відсутності заяв щодо оренди нерухомого майна від бюджетної установи, організації, державної та комунальної телерадіо організації, редакції державних і комунальних періодичних видань, організації профспілки.
За наявності вищезазначених заяв договір оренди укладається без проведення конкурсу.
2.4. Конкурс проводить конкурсна комісія (далі-комісія), що утворюється орендодавцем.
2.5.Оголошення про конкурс публікується в газеті «Голос Лозівщини” не пізніше, ніж за 20 календарних днів до дати проведення конкурсу і повинно містити такі відомості:
1) назва об’єкта та його місцезнаходження;
2) умови конкурсу;
3) дата, час і місце проведення конкурсу;
4) кінцевий строк прийняття пропозицій від претендентів (не більше як три робочих дні до дати проведення конкурсу);
5) перелік документів, які подаються претендентами для участі в конкурсі.
2.6. Умовами конкурсу є:
стартовий розмір орендної плати;
компенсація переможцем конкурсу витрат, пов’язаних з проведенням незалежної оцінки об’єкта оренди, опублікуванням оголошення про конкурсу засобах масової інформації (у разі відсутності бюджетного фінансування таких витрат.
Умови конкурсу можуть передбачати зобов’язання щодо:
виконання певних видів ремонтних робіт;
належне утримання прилеглої території;
створення безпечних та нешкідливих норм експлуатації об’єкта оренди.
Орендодавець не має права змінювати умови проведення конкурсу після опублікування оголошення про конкурс.
2.7. Основним критерієм визначення переможця конкурсу є максимальний розмір орендної плати при обов’язковому забезпеченні виконання інших умов конкурсу.
Стартова орендна плата визначається згідно Методики розрахунку, затвердженою цим Положенням.
2.8. Для участі у конкурсі претендент подає на розгляд комісії такі документи:
1) заяву на участь у конкурсі;
2) належним чином оформлену довіреність, видану представнику юридичної особи;
3) зобов’язання щодо виконання умов конкурсу;
4) копію установчих документів, копію довідки з обласного статистичного управління — для юридичних осіб;
5) виписку чи витяг з Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб-підприємців;
6) додаткові пропозиції щодо поліпшення об’єкта оренди.
Юридичні та фізичні особи несуть відповідальність за достовірність поданих документів.
2.9. До складу комісії входять представники орендодавця.
2.10. Комісія утворюється в кількості 5-ти осіб. Склад комісії затверджується наказом орендодавця.
2.11. Основними завданнями комісії є:
визначення умов та строку проведення конкурсу;
розгляд поданих претендентами документів та підготовка і подання орендодавцю списку претендентів, допущених до участі в конкурсі;
проведення конкурсу з використанням відкритості пропонування розміру орендної плати за принципом аукціону;
складання протоколів та подання їх на затвердження орендодавцю.
2.12. Комісія у процесі своєї діяльності має право звертатися за консультаціями до спеціалістів органу, уповноваженого управляти відповідним майном спільної власності.
2.13. Керує діяльністю комісії та організовує її роботу голова комісії. Голова комісії в межах своєї компетенції:
скликає засідання комісії;
головує на засіданнях комісії;
організовує підготовку матеріалів на розгляд комісією.
Рішення комісії приймається більшістю голосів присутніх на засіданні членів комісії. Голова комісії має право вирішального голосу у разі рівного розподілу голосів членів комісії.
2.14. Члени комісії в установленому законодавством порядку несуть відповідальність за розголошення інформації:
про учасників конкурсу, їх кількість та конкурсні пропозиції (до визначення переможця);
яка міститься в документах, поданих учасниками конкурсу.
2.15. Засідання комісії є правомочним у разі участі в ньому не менш як трьох осіб — за чисельності комісії п’ять осіб.
2.16. Конкурс проводиться з використанням відкритості пропонування розміру орендної плати за принципом аукціону.
2.17. Документи (крім пропозиції щодо розміру орендної плати) подаються до орендодавця, у конвертах з написом «На конкурс» з відбитком печатки претендента. Зазначені конверти передаються голові комісії перед її черговим засіданням, під час якого конверти розпечатуються.
2.18. Подані претендентами документи розглядаються на засіданні комісії до проведення конкурсу з метою формування списку його учасників. Зазначений список затверджується наказом орендодавця. Орендодавець протягом одного робочого дня після затвердження списку повідомляє учасникам конкурсу з використанням тих засобів зв’язку, які вони обрали, про їх допущення або недопущення (із зазначенням підстав) до подання конкурсних пропозицій щодо орендної плати. У разі коли пропозиція тільки одного претендента відповідає умовам конкурсу, аукціон з визначення розміру орендної плати не проводиться і з таким претендентом укладається договір оренди. Конкурс вважається таким, що не відбувся, про що орендодавцем видається відповідний наказ, у разі: неподання заяв про участь у конкурсі; відсутності пропозицій, які відповідають умовам конкурсу; знищення об’єкта оренди або істотної зміни його фізичного стану.
У разі визнання конкурсу таким, що не відбувся, орендодавцем може бути повторно оголошено конкурс щодо передачі в оренду того самого майна, якщо після вивчення попиту виявлено потенційних орендарів.
2.19. У разі надходження двох або більше пропозицій, які відповідають умовам конкурсу, переможець визначається комісією за критерієм найбільшої запропонованої орендної плати за перший/базовий місяць оренди із застосуванням принципу аукціону.
2.20. Протягом семи робочих днів після затвердження орендодавцем списку учасників, допущених до участі у конкурсі, комісія проводить відкрите засідання за участю учасників конкурсу (їх уповноважених осіб). На засіданні можуть бути присутні представники засобів масової інформації та інші заінтересовані особи. Секретар комісії реєструє в протоколі засідання комісії кожного учасника конкурсу із зазначенням дати, часу та прізвища учасника чи уповноваженої особи і видає картку з номером учасника. Реєстрація учасників конкурсу завершується за 10 хвилин до початку проведення конкурсу. 2.21. Учасники конкурсу в порядку черговості, визначеної згідно з їх реєстраційними номерами, подають голові конкурсної комісії конверти з конкурсними пропозиціями щодо орендної плати. Розмір орендної плати, зазначений у конкурсній пропозиції, не може бути меншим за розмір стартової орендної плати, зазначеної в оголошенні про проведення конкурсу. 2.22. Голова комісії (у разі його відсутності — заступник голови комісії) в присутності членів комісії та заінтересованих осіб розпечатує конверти і оголошує зміст пропозицій у порядку послідовності реєстраційних номерів. Конкурсні пропозиції, у яких зазначений розмір орендної плати нижчий, ніж визначений в умовах конкурсу, до уваги не беруться, а особи, які їх подали, до подальшої участі в конкурсі не допускаються. Такі конкурсні пропозиції вносяться до протоколу з відміткою «не відповідає умовам конкурсу». 2.23. Після оголошення всіх конкурсних пропозицій щодо орендної плати конкурс проводиться у формі торгів «з голосу» головою комісії (у разі його відсутності — заступником голови комісії). Початком конкурсу вважається момент оголошення головою комісії найбільшого розміру орендної плати, запропонованої учасниками в конкурсних пропозиціях. Голова комісії пропонує учасникам вносити пропозиції. 2.24. У процесі проведення торгів учасники конкурсу піднімають картку із своїм номером, називають свою пропозицію та заповнюють і підписують бланк пропозиції, в якому зазначаються реєстраційний номер учасника і запропонована сума. Забезпечення учасників зазначеними бланками покладається на секретаря комісії. 2.25. Збільшення розміру орендної плати здійснюється учасниками і має бути не меншим ніж 1 відсоток найбільшого розміру орендної плати, запропонованої учасниками в конкурсних пропозиціях. Якщо після того, як голова комісії тричі оголосив останню пропозицію, від учасників конкурсу не надійдуть пропозиції щодо більш високого розміру орендної плати, голова комісії оголошує «Вирішено», називає номер учасника, який запропонував найбільший розмір орендної плати, і оголошує його переможцем конкурсу. Інші підписують бланк про відсутність пропозицій. 2.26. Учасник, який під час конкурсу порушив вимоги цього Порядку, за рішенням комісії видаляється з конкурсу, про що вноситься запис до протоколу. 2.27. Після закінчення засідання комісії, на якому було визначено переможця конкурсу, складається протокол, у якому зазначаються відомості про учасників; стартова орендна плата; пропозиції учасників (підписані бланки з пропозиціями додаються); результати конкурсу. Протокол не пізніше наступного робочого дня після проведення засідання підписується всіма членами комісії, які брали участь у засіданні, і переможцем конкурсу.
2.28. Протокол про результати конкурсу протягом трьох робочих днів після підписання його всіма членами комісії, які брали участь у засіданні, і переможцем конкурсу затверджується наказом орендодавця. Орендодавець протягом трьох робочих днів після затвердження результатів конкурсу письмово повідомляє про результати конкурсу всім учасникам і публікує їх у виданнях, в яких було надруковано оголошення про конкурс.
2.29. Орендодавець протягом 15 днів після затвердження результатів конкурсу надсилає рекомендованим листом або вручає під розписку особисто переможцю конкурсу (уповноваженій ним особі) проект договору оренди. Переможець конкурсу або уповноважена ним особа після отримання проекту договору протягом п’яти робочих днів особисто повертає орендодавцю підписаний проект договору оренди. Умови договору оренди повинні враховувати істотні умови, визначеніу статті 10 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» та включати орендну плату, запропоновану переможцем конкурсу, а також пропозиції переможця конкурсу, подані ним для участі в конкурсі.
2.30. У разі коли переможцем конкурсу є суб’єкт малого підприємництва, який провадитиме виробничу діяльність безпосередньо на орендованих виробничих площах, запропонована ним орендна плата визначається з урахуванням коефіцієнта, передбаченого додатком 2 до Положення.
2.31. У разі відмови переможця конкурсу від укладення договору оренди або порушення ним строку, зазначеного у пункті 2.29 цього Порядку, комісія за умови надходження від інших учасників конкурсу у визначений в оголошенні про конкурс строк пропозицій, що відповідають умовам конкурсу, скасовує раніше прийняте рішення про визначення переможця конкурсу, виключає особу, яка порушила вимоги цього Порядку, з числа учасників конкурсу та визначає час і місце проведення додаткового засідання комісії. Додаткове засідання проводиться в порядку, встановленому пунктом 2.33 цього Порядку. 2.32. На підставі рішень, прийнятих комісією відповідно до пункту 2.31 цього Порядку, орендодавець скасовує свій наказ про визначення переможця. 2.33. Додаткове засідання комісії проводиться на підставі матеріалів відкритого засідання, передбаченого пунктом 2.20 цього Порядку. Новим переможцем конкурсу визначається той учасник конкурсу, розмір останньої пропозиції якого був найбільшим з пропозицій інших учасників конкурсу, допущених до подання конкурсної пропозиції щодо орендної плати, про що складається протокол, який підписується всіма членами комісії, які брали участь у засіданні, і новим переможцем конкурсу. Протокол про визначення переможця конкурсу затверджується наказом орендодавця.
- Оцінка майна
3.1. Оцінка вартості нерухомого майна регулюється Законом України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні», іншими нормативно-правовими актами та здійснюється за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України.
Оцінка об’єкта оренди передує укладанню договору оренди.
У разі якщо на момент подовження дії договору оренди остання оцінка об’єкта оренди була зроблена більше, як три роки тому, для подовження (поновлення) договору оренди провадиться оцінка об’єкта оренди.
3.2. Незалежна оцінка майна проводиться на підставі договору на проведення оцінки майна, який укладається замовником із суб’єктом оціночної діяльності.
3.3. Розмір та порядок оплати робіт з оцінки майна встановлюється між суб’єктом оціночної діяльності та замовником оцінки за домовленістю сторін або за результатами конкурсу (або сторін договору оренди).
3.4. Питання оцінки майна, які не врегульовані цим Положенням, регулюються чинним законодавством України з питань оцінки майна.
- Умови договору оренди майна, що перебуває у спільній власності територіальних громад сіл та селищ району
4.1. Укладання договорів оренди нерухомого майна загальною площею до 200 кв.м на одного балансоутримувача здійснюється ним самостійно.
Укладання договорів оренди нерухомого майна загальною площею понад 200 кв.м здійснюється балансоутримувачем згідно з відповідним рішенням Лозівської районної ради.
4.2. Істотними умовами договору оренди майна є:
об’єкт оренди (склад і вартість з урахуванням її індексації);
термін, на який укладається договір оренди;
орендна плата з урахуванням її індексації;
порядок використання амортизаційних відрахувань, якщо їх нарахування передбачено законодавством;
відновлення орендованого майна та умови його повернення ;
виконання зобов’язань;
страхування орендарем узятого ним в оренду майна;
обов’язки сторін щодо забезпечення пожежної безпеки орендованого майна;
забезпечення виконання зобов’язань – неустойка (штраф, пеня);
порядок здійснення орендодавцем контролю за станом об’єкта оренди;
За згодою сторін у договорі можуть бути передбачені наступні умови:
сплата всіх належних комунальних платежів;
обов’язок орендаря своєчасно здійснювати поточний та, за згодою орендодавця, капітальний ремонт орендованого майна;
сплата платежів за користування земельною ділянкою;
інші умови, передбачені типовим договором оренди майна (Додаток 1).
4.3. Договір оренди вважається укладеним з моменту досягнення домовленості з усіх істотних умов і підписання сторонами тексту договору. Передача майна в оренду не припиняє права власності на це майно. 4.4. Термін договору оренди визначається за погодженням сторін. Договір оренди будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремої частини) строком на три роки і більше підлягає нотаріальному посвідченню та державній реєстрації. 4.5 У разі відсутності заяви однієї із сторін про припинення або зміну умов договору оренди протягом одного місяця після закінчення терміну дії договору він вважається продовженим на той самий термін і на тих самих умовах, які були передбачені договором. 4.6. Після закінчення терміну договору оренди орендар, який належним чином виконував свої обов’язки за договором, має переважне право, за інших рівних умов, на укладення договору оренди на новий термін, крім випадків, якщо орендоване майно необхідне для потреб його власника. У разі якщо власник має намір використовувати зазначене майно для власних потреб, він повинен письмово попередити про це орендаря не пізніше ніж за три місяці до закінчення терміну договору.
4.7. Орендар зобов’язаний використовувати та зберігати орендоване майно відповідно до умов договору, запобігати його пошкодженню, псуванню.
4.8. Контроль за виконанням умов договорів оренди покладається на сторони, що уклали даний договір.
4.9. Договір оренди може бути розірвано за погодженням сторін.
На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірвано за рішенням суду у разі невиконання сторонами своїх зобов’язань та з інших підстав, передбачених законодавчими актами України.
4.10. У разі розірвання договору оренди, закінчення строку його дії та відмови від його продовження або банкрутства орендаря він зобов’язаний повернути орендодавцеві об’єкт оренди на умовах, зазначених у договорі оренди.
4.11. Якщо орендар допустив погіршення стану орендованого майна або його загибель, він повинен відшкодувати орендодавцеві збитки, якщо не доведе, що погіршення або загибель майна сталися не з його вини.
- Методика розрахунку орендної плати за оренду майна, що перебуває у спільній власності територіальних громад сіл та селищ Лозівського району, та пропорції її розподілу
5.1. Методику розроблено для забезпечення ефективного використання майна, що перебуває у спільній власності територіальних громад сіл та селищ Лозівського району, та створення єдиного організаційно-економічного механізму справляння орендної плати нерухомого та індивідуально визначеного майна.
Розмір орендної плати встановлюється договором оренди між орендодавцем та орендарем.
У разі визначення орендаря на конкурсних засадах орендна плата, розрахована за цією Методикою, застосовується як стартова, а її розмір може бути збільшено за результатами такого визначення.
5.2. До плати за оренду індивідуально визначеного майна не включаються витрати на утримання орендованого майна та плата за послуги, які відповідно до укладених угод, зобов’язуються надавати орендарю підприємство, установа, організація, на балансі яких перебуває це майно.
Витрати інвалідів, пов’язані з утриманням об’єкта оренди з метою використання під гаражі для спеціальних засобів пересування, компенсуються за рахунок Фонду соціального захисту інвалідів України у порядку, що визначається Міністерством праці та соціальної політики і Міністерством фінансів України.
5.3. Орендна плата за цією Методикою розраховується у такій послідовності: визначається розмір річної орендної плати. На основі розміру річної орендної плати встановлюється розмір орендної плати за базовий місяць розрахунку орендної плати — останній місяць, за який визначено індекс інфляції, яка фіксується у договорі оренди. З урахуванням розміру орендної плати за базовий місяць оренди розраховується розмір орендної плати за наступні місяці оренди.
У разі, коли термін оренди менший чи більший за одну добу або за один місяць, то на основі розміру місячної орендної плати розраховується добова, а в разі необхідності – на основі розміру добової орендної плати розраховується погодинна оренда плата.
Розрахунок орендної плати за базовий місяць затверджується орендодавцем.
При розрахунку використовується кількість робочих днів у місяці та кількість робочих годин на добу.
5.4. Розмір річної орендної плати у разі оренди іншого, крім нерухомого, окремого індивідуально визначеного майна, встановлюється за згодою сторін, але не менш як 10 відсотків вартості орендованого майна за результатами незалежної оцінки, а у разі, коли орендарем є суб’єкт малого підприємництва – не менше 7 відсотків від вартості орендованого майна за результатами такої оцінки.
5.5. У разі оренди нерухомого майна (крім оренди нерухомого майна фізичними та юридичними особами, зазначеними у пункті 4.6. цієї Методики) розмір річної орендної плати визначається за формулою:
Опл = Вп х Сор,
100
де Вп – вартість орендованого майна, визначена шляхом проведення незалежної оцінки, грн.;
Сор – орендна ставка, визначена згідно з Додатком 2.
Незалежна оцінка вартості об’єкта оренди повинна враховувати його місцезнаходження і забезпеченість інженерними мережами. Результати незалежної оцінки є чинними протягом 6 місяців від дати оцінки, якщо інший термін не передбачено у звіті незалежної оцінки.
Якщо орендоване нежитлове приміщення є частиною будівлі (споруди), то оцінка вартості цього приміщення проводиться безпосередньо або опосередковано з урахуванням вартості будівлі (споруди) в цілому за формулою:
Вп = Вб : Пб х Пп,
де Вп — вартість орендованого приміщення, яке є частиною будівлі (споруди), грн.;
Вб – вартість будівлі (споруди) в цілому (без вартості підвальних приміщень, якщо вони не експлуатуються орендарем), визначена шляхом проведення незалежної оцінки, грн.;
Пб – площа будівлі (споруди) в цілому (без площі підвальних приміщень, якщо вони не експлуатуються орендарем), кв.м;
Пп – площа орендованого приміщення, кв.м;
5.6. Розмір річної орендної плати за оренду нерухомого майна бюджетними організаціями, які утримуються за рахунок державного бюджету, державними та комунальними закладами охорони здоров’я, які утримуються за рахунок державного та місцевих бюджетів, державними та комунальними телерадіоорганізаціями, редакціями державних і комунальних періодичних видань та періодичних видань, заснованих об’єднаннями громадян, державними науково-дослідними установами, навчальними закладами, трудовими і журналістськими колективами, підприємствами зв’язку, що їх розповсюджують, Товариством Червоного Хреста України та його місцевими організаціями, асоціаціями органів місцевого самоврядування із всеукраїнським статусом, організаціями профспілки, а також інвалідами з метою використання під гаражі для спеціальних засобів пересування становить 1 гривню. Індексація річної орендної плати проводиться один раз на рік на підставі річних індексів інфляції у строки, визначені договором оренди.
Орендна плата у розмірі, встановленому згідно з абзацом першим цього пункту, не застосовується у разі оренди нерухомого майна для розміщення засобів масової інформації:
рекламного та еротичного характеру;
заснованих в Україні міжнародними організаціями або за участю юридичних чи фізичних осіб інших держав, осіб без громадянства;
в яких понад 50 відсотків загального обсягу випуску становлять матеріали зарубіжних засобів масової інформації;
заснованих за участю юридичних або фізичних осіб, до сфери діяльності яких належить виробництво та постачання паперу, поліграфічного обладнання, технічних засобів мовлення.
5.7. Витрати на утримання нерухомого майна, зданого в оренду одночасно кільком підприємствам, організаціям, і прибудинкової території, розподіляються між ними залежно від наявності, кількості, потужності, часу роботи електроприладів, систем тепло- і водопостачання, каналізації за спеціальними рахунками, а в неподільній частині – пропорційно розміру займаної підприємствами, організаціями загальної площі.
5.8. Перед розрахунком орендної плати за перший місяць оренди чи після перегляду розміру орендної плати визначається розмір орендної плати за базовий місяць розрахунку за такою формулою:
Опл.міс = Опл/12 х Ід.о. х Ім,
де Опл – розмір річної орендної плати, визначена за цією Методикою, грн.;
Ід.о. – індекс інфляції за період з дати проведення незалежної до базового місяця розрахунку орендної плати;
початку поточного року (у разі оренди нерухомого майна – з дати проведення незалежної оцінки) до дати укладення договору оренди або перегляду розміру орендної плати;
Ім – індекс інфляції за базовий місяць розрахунку орендної плати.
Розмір орендної плати за перший місяць оренди визначається шляхом коригування розміру орендної плати за базовий місяць на індекс інфляції за період з першого числа наступного за базовим місяця до останнього числа першого місяця оренди.
5.9. Розмір орендної плати за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування розміру місячної орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за поточний місяць.
5.10. Терміни внесення орендної плати визначаються у договорі.
5.11. Платіжні документи на перерахування до бюджету або орендодавцеві орендних платежів подаються платниками установам банку до настання терміну платежу.
5.12. Суми орендної плати, зайво перераховані до бюджету або орендодавцеві, зараховуються в рахунок наступних платежів або повертаються платникові в 5-денний термін від одержання його письмової заяви.
5.13. Орендна плата, отримана орендодавцем за орендоване майно, спрямовується:
за окреме індивідуально визначене майно (крім нерухомого) — орендодавцю;
за нерухоме майно – 70% орендної плати орендодавцю, 30% — до районного бюджету.
5.14. Спрямування орендної плати, шляхом не передбаченим пунктом 5.13 цієї Методики, визначає районна рада після розгляду постійної комісії районної ради з питань бюджету та спільної власності територіальних громад за поданням районної державної адміністрації.
5.15. Орендоване майно або його частина може передаватися орендарем у користування іншій особі (суборенду), якщо це передбачено договором оренди або за письмовою згодою орендодавця. Строк дії договору суборенди не може перевищувати строку дії договору оренди.
5.16. Плата за суборенду нерухомого майна, яку отримує орендар, не повинна перевищувати орендної плати орендаря за майно.
У разі, якщо сума орендної плати, отриманої від перебування майна в суборенді, перевищує суму орендної плати орендаря, орендар перераховує до районного бюджету різницю цих сум, отриману після сплати всіх необхідних податків та платежів. Контроль за перерахуванням зазначеної різниці до районного бюджету здійснюється орендодавцем.
5.17. Розмір орендної плати може бути змінено за погодженням сторін.
Розмір орендної плати може бути змінено на вимогу однієї з сторін, якщо з незалежних від них обставин істотно змінився стан об’єкта оренди, а також в інших випадках, встановлених законодавчими актами України.
5.18. Орендар зобов’язаний вносити орендну плату своєчасно і у повному обсязі. Стягнення заборгованості по орендній платі провадиться в безспірному порядку на підставі виконавчого напису нотаріуса.
Додаток 1
До Положення про упорядкування питань
щодо передачі в оренду майна спільної
власності територіальних громад сіл та
селищ Лозівського району, затвердженого
рішенням районної ради від 25 липня
2007 року (ХVІ сесія V скликання)
Типовий договір оренди майна,
що перебуває у спільній власності територіальних громад сіл та селищ району
Місто ______________. _________________ року
(число, місяць, рік)
Ми, що нижче підписалися, __________________________________,
(повна назва Орендодавця)ідентифікаційний код ЄДРПОУ ____________________, місцезнаходження
якого: ___________________________________________________________
(адреса)(далі — Орендодавець) в особі _________________________________
(посада, прізвище, ім’я та по батькові)_________________________________________________________________,
що діє на підставі _______________________________________, з одного боку,
(назва документа, N наказу)та ______________________________________________________________,
(повна назва особи Орендаря)ідентифікаційний код ЄДРПОУ ____________________, місцезнаходження
якого: ___________________________________________________________
(адреса)(далі — Орендар) в особі _____________________________________
(посада, прізвище, ім’я та по батькові)__________________________________________________________________,
що діє на підставі _______________________________________, з іншого боку,
(статут, довіреність тощо) уклали цей Договір про наведене нижче:
- Предмет Договору
1.1. Орендодавець передає, а Орендар приймає в строкове платне користування майно (нерухоме майно (будівля, споруда, приміщення) або окреме індивідуально визначене майно)
____________________________________________________________________
повна назва
(надалі — Майно), площею ___________________ кв. м, розміщене за адресою: ____________________________________________________________________, що знаходиться на балансі __________________________________________, вартість якого визначена згідно з висновком про вартість / актом
оцінки на «____»______________ 20___ р. і становить за незалежною
оцінкою / залишковою вартістю____________________________ грн.
Майно передається в оренду з метою ____________________________________________________________
Умови передачі орендованого майна Орендарю
2.1. Орендар вступає у строкове платне користування Майном у термін, вказаний у договорі, але не раніше дати підписання Сторонами цього Договору та акта приймання-передачі Майна.
2.2. Передача майна в оренду не тягне за собою виникнення в Орендаря права власності на це Майно. Майно залишається у спільній власності територіальних громади сіл і селищ району, а Орендар користується ним протягом строку оренди.
2.3. Передача майна в оренду здійснюється за вартістю, визначеною у звіті про незалежну оцінку, в акті оцінки, складеному за Методикою оцінки.
2.4. Орендар повертає Майно Орендодавцю (Балансоутримувачу) аналогічно порядку, встановленому при передачі майна Орендарю цим Договором. Майно вважається поверненим Орендодавцю (Балансоутримувачу) з моменту підписання сторонами акта приймання-передачі.
2.5. Обов’язок по складанню акта приймання-передачі покладається на Орендодавця.
- Орендна плата
3.1. Орендна плата визначається на підставі розділу 5 Положення про упорядкування питань щодо передачі в оренду майна спільної власності територіальних громад сіл та селищ Лозівського району (далі Положення), затвердженої рішенням районної ради від ____________ р., і становить без ПДВ за базовий місяць розрахунку _________ 20__ р. __________ грн.
У разі якщо орендар визначений за результатами конкурсу на право оренди державного майна, цей пункт викладається в такій редакції: «3.1. Орендна плата визначена за результатами конкурсу на право оренди державного майна і становить без ПДВ за базовий місяць розрахунку _____________ 20___ р._________ грн.».
3.2. Орендна плата за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за наступний місяць.
3.3 У разі користування Майном протягом неповного календарного місяця (першого та/або останнього місяців оренди) добова орендна плата за дні користування визначається згідно з за відповідні місяці пропорційно дням користування.
3.4. Розмір орендної плати переглядається на вимогу однієї із Сторін у разі зміни Положення, істотної зміни стану об’єкта оренди з незалежних від Сторін причин та в інших випадках, передбачених чинним законодавством.
3.5. Орендна плата перераховується:
за окреме індивідуально визначене майно (крім нерухомого) — орендодавцю;
за нерухоме майно – 70% орендної плати орендодавцю, 30% — до районного бюджету, щомісячно не пізніше 20 числа місяця, наступного за звітним.
3.6. Орендна плата, перерахована несвоєчасно або не в повному обсязі, підлягає індексації і стягується до районного бюджету та Орендодавцю у визначеному пунктом 3.5 співвідношенні, відповідно до чинного законодавства України з урахуванням пені в розмірі ______ облікової ставки НБУ на дату нарахування пені від суми заборгованості, з урахуванням індексації, за кожний день прострочення, включаючи день оплати.
3.7. Надміру сплачена сума орендної плати, що надійшла до бюджету та/або Орендодавцю, підлягає в установленому порядку поверненню Орендарю або заліку в рахунок наступних платежів.
- Використання амортизаційних відрахувань
4.1. Амортизаційні відрахування на орендоване Майно нараховуються його Балансоутримувачем і використовуються на повне відновлення орендованих основних фондів.
У разі оренди будівель і споруд цей пункт викладається у такій редакції:
«4.1. Передбачені амортизаційні відрахування на орендоване майно нараховуються Орендарем, залишаються в його розпорядженні і в першочерговому порядку використовуються ним на повне відновлення орендованих основних фондів».
4.2. Поліпшення орендованого майна, здійснені за рахунок амортизаційних відрахувань, є власністю територіальних громад сіл та селищ району.
- Обов’язки Орендаря
Орендар зобов’язується:
5.1. Використовувати орендоване Майно відповідно до його призначення та умов цього Договору.
5.2. Своєчасно і у повному обсязі сплачувати орендну плату.
5.3. Забезпечити збереження орендованого майна, запобігати його пошкодженню і псуванню, утримувати майно в порядку, передбаченому санітарними нормами та правилами пожежної безпеки, підтримувати майно в належному стані, здійснювати заходи протипожежної безпеки.
5.4. Своєчасно здійснювати за власний рахунок капітальний, поточний та інші види ремонтів орендованого майна.
5.5. Протягом місяця після укладення цього Договору застрахувати орендоване Майно не менше ніж на його вартість за висновком про вартість, акту оцінки на користь Орендодавця, в порядку, визначеному законодавством.
5.6. Щоквартально, до 12 числа місяця, наступного за останнім місяцем звітного кварталу, надавати Орендодавцеві інформацію про перерахування орендної плати (копію платіжного доручення з відміткою обслуговуючого банку).
5.7. У разі припинення або розірвання Договору повернути Орендодавцеві або підприємству, вказаному Орендодавцем, орендоване Майно у належному стані, не гіршому ніж на момент передачі його в оренду, з врахуванням нормального фізичного зносу, та відшкодувати Орендодавцеві збитки у разі погіршення стану або втрати (повної або часткової) орендованого Майна з вини Орендаря.
5.8. Укласти з Балансоутримувачем орендованого Майна договір про відшкодування витрат Балансоутримувача на утримання орендованого Майна та надання комунальних послуг Орендарю.
5.9. Нести відповідальність за дотриманням правил експлуатації інженерних мереж, пожежної безпеки, санітарії в приміщеннях згідно із законодавством.
- Права Орендаря
Орендар має право:
6.1. Використовувати орендоване Майно відповідно до його призначення та умов цього Договору.
6.2. За згодою Орендодавця здавати майно в суборенду. Суборендну плату розмірі, що не перевищує орендної плати за об’єкт суборенди, отримує Орендар, а решта суборендної плати спрямовується до районного бюджету.
6.3. За згодою Орендодавця проводити заміну, реконструкцію, розширення, технічне переозброєння орендованого Майна, що зумовлює підвищення його вартості.
- Обов’язки Орендодавця
Орендодавець зобов’язується:
7.1. Передати Орендарю в оренду Майно згідно з цим Договором за актом приймання-передачі майна, який підписується одночасно з цим Договором.
7.2. Не вчиняти дій, які б перешкоджали Орендарю користуватися орендованим Майном на умовах цього Договору.
7.3. У випадку реорганізації Орендаря до припинення чинності цього Договору, переукласти цей Договір на таких самих умовах одним із правонаступників, якщо останній згоден стати Орендарем.
7.4. У разі здійснення Орендарем невід’ємних поліпшень орендованого майна Орендодавець зобов’язаний здійснювати контроль за здійсненням таких поліпшень.
- Права Орендодавця
Орендодавець має право:
8.1. Контролювати наявність, стан, напрями та ефективність використання Майна, переданого в оренду за цим Договором.
8.2. Виступати з ініціативою щодо внесення змін до цього Договору або його розірвання в разі погіршення стану орендованого Майна внаслідок невиконання або неналежного невиконання умов цього Договору.
- Відповідальність і вирішення спорів за Договором
9.1. За невиконання або неналежне виконання зобов’язань за цим Договором сторони несуть відповідальність згідно з чинним законодавством України.
9.2. Орендодавець не відповідає за зобов’язаннями Орендаря. Орендар не відповідає за зобов’язаннями Орендодавця.
9.3. Спори, які виникають за цим договором або в зв’язку з ним, не вирішуються шляхом переговорів, вирішуються в судовому порядку.
- Строк чинності, умови зміни та припинення Договору
10.1. Цей Договір укладено строком на _________ , що діє з __________ 20__ р. до _______________ 20__ р. включно.
10.2. Умови цього Договору зберігають силу протягом всього строку цього Договору, в тому числі у випадках, коли після його укладення, законодавством встановлено правила, що погіршують становище Орендаря, а в частині зобов’язань Орендаря щодо орендної плати — до виконання зобов’язань.
10.3. Зміни до умов цього Договору або розірвання цього Договору допускаються за взаємної згоди сторін. Зміни, що пропонується внести, розглядаються протягом одного місяця з дати їх подання до розгляду іншою стороною.
10.4. За ініціативою однієї із сторін цей Договір може бути розірвано рішенням суду у випадках, передбачених чинним законодавством.
10.5. У разі відсутності заяви однієї із сторін про припинення або зміну цього Договору після закінчення строку його чинності протягом одного місяця, Договір вважається продовженим на той самий термін і на тих самих умовах, які були передбачені цим Договором. Зазначені дії оформляються додатковим договором, який є невід’ємною частиною цього Договору.
10.6. Реорганізація Орендодавця або перехід права власності на орендоване Майно третім особам, не визнається підставою для зміни або припинення чинності цього Договору і він зберігає свою чинність для нового власника орендованого Майна (його правонаступників), за винятком випадку приватизації орендованого Майна Орендарем.
10.7. Чинність цього Договору припиняється внаслідок:
закінчення строку, на який його було укладено;
приватизації орендованого майна Орендарем;
загибелі орендованого Майна;
достроково за взаємною згодою сторін або за рішенням суду;
банкрутства чи ліквідації Орендаря та в інших випадках, прямо передбачених чинним законодавством України.
10.8. У разі припинення або розірвання Договору поліпшення орендованого Майна, здійснені Орендарем за рахунок власних коштів, які можна відокремити від орендованого Майна не завдаючи йому шкоди, визнаються власністю Орендаря, а невід’ємні поліпшення або якщо в результаті поліпшення створена нова річ — власністю територіальних громад сіл та селищ району.
10.9. Вартість невід’ємних полишень орендованого майна, здійснених Орендарем за згодою Орендодавця, компенсується Орендодавцем після припинення (розірвання) Договору оренди або не підлягає компенсації.
10.10.
10.11. Взаємовідносини сторін, не врегульовані цим Договором, регулюються чинним законодавством України.
10.12. Цей Договір укладено в 2-х (двох) примірниках, кожен з яких має однакову юридичну силу.
10.13. Платіжні та поштові реквізити сторін
Орендодавець
____________________________________________________________________Орендар
____________________________________________________________
10.14. Додатки до цього Договору є його невід’ємною і складовою
частиною. До цього Договору додаються: розрахунок орендної плати; звіт про оцінку / акт оцінки Майна, що передається в оренду; акт приймання-передавання орендованого Майна;
витяг з Державного реєстру правочинів про державну реєстрацію
Договору (у разі оренди нерухомого майна на строк, не менший ніж
три роки).
Орендодавець Орендар
_______________ _______________
_______________ _______________
М. П. М. П.
Додаток 2
До Положення про упорядкування питань
щодо передачі в оренду майна спільної
власності територіальних громад сіл та
селищ Лозівського району, затвердженого
рішенням районної ради від 08 жовтня 2014 року ХLVII сесії VI скликання
Орендні ставки за використання нерухомого майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ Лозівського району
Використання орендарем нерухомого майна за цільовим призначенням | Орендна ставка, відсотків |
|
100 |
|
45 |
фінансових установ, ломбардів, бірж, брокерських, дилерських, маклерських, рієлторських контор (агентств нерухомості), банкоматів ресторанів з нічним режимом роботи торговельних об’єктів з продажу ювелірних виробів, виробів з дорогоцінних металів та дорогоцінного каміння, антикваріату, зброї операторів телекомунікацій, які надають послуги з рухомого (мобільного) зв’язку, операторів та провайдерів телекомунікацій, які надають послуги з доступу до Інтернет |
40 |
виробників реклами салонів краси, саун, турецьких лазень, соляріїв, кабінетів масажу, тренажерних залів торговельних об’єктів з продажу автомобілів зовнішньої реклами на будівлях і спорудах |
30 |
|
25 |
|
22 |
|
21 |
клірингових установ майстерень, що здійснюють технічне обслуговування та ремонт автомобілів майстерень з ремонту ювелірних виробів ресторанів приватних закладів охорони здоров’я суб’єктів господарювання, що діють на основі приватної власності і провадять господарську діяльність з медичної практики розміщення торговельних об’єктів з продажу окулярів, лінз, скелець суб’єктів господарювання, що провадять діяльність у сфері права, бухгалтерського обліку та оподаткування редакцій засобів масової інформації: — рекламного та еротичного характеру — тих, що засновані в Україні міжнародними організаціями або за участю юридичних чи фізичних осіб інших держав, осіб без громадянства — тих, де понад 50 відсотків загального обсягу випуску становлять матеріали іноземних засобів масової інформації — тих, що засновані за участю суб’єктів господарювання, одним із видів діяльності яких є виробництво та постачання паперу, поліграфічного обладнання, технічних засобів мовлення |
20 |
крамниць-складів, магазинів-складів турбаз, мотелів, кемпінгів, літніх будиночків торговельних об’єктів з продажу: — непродовольчих товарів, алкогольних та тютюнових виробів — промислових товарів, що були у використанні — автотоварів — відео- та аудіо продукції — офісних приміщень — антен |
18 |
|
17 |
суб’єктів господарювання, що надають послуги, пов’язані з переказом грошей бірж, що мають статус неприбуткових організацій; кафе, барів, закусочних, буфетів, кафетеріїв, що здійснюють продаж товарів підакцизної групи ветеринарних лікарень (клінік), лабораторій ветеринарної медицини суб’єктів господарювання, що провадять діяльність з організації шлюбних знайомств та весіль складів суб’єктів господарювання, що провадять діяльність з вирощування квітів, грибів |
15 |
закладів ресторанного господарства з постачання страв, приготовлених централізовано для споживання в інших місцях суб’єктів господарювання, що надають послуги з утримання домашніх тварин |
13 |
суб’єктів господарювання, що діють на основі приватної власності і надають послуги з перевезення та доставки (вручення) поштових відправлень (кур’єрська служба) стоянок для автомобілів |
12 |
комп’ютерних клубів та Інтернет — кафе ветеринарних аптек рибних господарств приватних навчальних закладів шкіл, курсів з навчання водіїв автомобілів торговельних об’єктів з продажу книг, газет і журналів, виданих іноземними мовами суб’єктів господарювання, що здійснюють проектні, проектно-вишукувальні, проектно-конструкторські роботи видавництв друкованих засобів масової інформації та видавничої продукції, що друкуються іноземними мовами редакцій засобів масової інформації, крім зазначених у пункті 4.6 Методики та пункті 8 цього додатку |
10 |
|
10 |
|
9 |
кафе, барів, закусочних, кафетеріїв, які не здійснюють продаж товарів підакцизної групи аптек, що реалізують готові ліки торговельних об’єктів з продажу продовольчих товарів, крім товарів підакцизної групи |
8 |
торговельних об’єктів з продажу ортопедичних виробів ксерокопіювальної техніки для надання населенню послуг із ксерокопіювання документів |
7 |
|
7 |
Їдалень, буфетів, які не здійснюють продаж товарів підакцизної групи фірмових магазинів вітчизняних промислових підприємств — товаровиробників, крім тих, що виробляють товари підакцизної групи об’єктів поштового зв’язку на площі, що використовується для надання послуг поштового зв’язку суб’єктів господарювання, що надають послуги з перевезення та доставки (вручення) поштових відправлень торговельних об’єктів з продажу поліграфічної продукції та канцтоварів, ліцензованої відео — та аудіопродукції, що призначається для навчальних закладів |
6 |
державних та комунальних закладів охорони здоров’я, що частково фінансуються з державного та місцевих бюджетів оздоровчих закладів для дітей та молоді санаторно-курортних закладів для дітей державних навчальних закладів, що частково фінансуються з державного бюджету, та навчальних закладів, що фінансуються з місцевого бюджету торговельних об’єктів з продажу книг, газет і журналів, виданих українською мовою відділень банків на площі, що використовується для здійснення платежів за житлово-комунальні послуги суб’єктів господарювання, що здійснюють побутове обслуговування населення |
5 |
їдалень, буфетів, які не здійснюють продаж товарів підакцизної групи, у навчальних закладах та військових частинах громадських вбиралень камер схову видавництв друкованих засобів масової інформації та видавничої продукції, що видаються українською мовою |
4 |
аптек на площі, що використовується для виготовлення ліків за рецептами суб’єктів господарювання, що надають ритуальні послуги майстерень художників, скульпторів, народних майстрів площею менш як 50 кв. метрів органів місцевого самоврядування та їх добровільних об’єднань (крім асоціацій органів місцевого самоврядування із всеукраїнським статусом) науково — дослідних установ, крім бюджетних |
3 |
аптек, які обслуговують пільгові категорії населення організацій, що надають послуги з нагляду за особами з фізичними чи розумовими вадами бібліотек, архівів, музеїв дитячих молочних кухонь торговельних об’єктів з продажу продовольчих товарів для пільгових категорій громадян |
2 |
закладів соціального захисту для бездомних громадян, безпритульних дітей та установ, призначених для тимчасового або постійного перебування громадян похилого віку та інвалідів державних та комунальних позашкільних навчальних закладів (крім оздоровчих закладів для дітей та молоді) та дошкільних навчальних закладів закладів соціального обслуговування для сімей, дітей та молоді, що утримуються за рахунок місцевого бюджету, зокрема центрів соціально-психологічної реабілітації дітей, соціальних гуртожитків для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, соціальних центрів матері та дитини, центрів соціально-психологічної допомоги, центрів реабілітації дітей та молоді з функціональними обмеженнями, центрів для ВІЛ-інфікованих дітей та молоді |
1 |
перевезення пасажирів перевезення вантажів
|
1518 |
не більш як 50 кв.метрів; понад 50 кв.метрів |
3
7 |
не більш як 50 кв.метрів; понад 50 кв.метрів |
1
7 |
|
15 |
Орендні ставки для орендарів — вітчизняних юридичних і фізичних осіб, що є суб’єктами малого підприємництва, які провадять виробничу діяльність безпосередньо на орендованих виробничих площах (крім офісів), застосовуються з коефіцієнтом 0,7. |
Заступник голови
районної ради В. Воскобойников