Якість питної води та її вплив на здоров’я населення!
Вода є одним з найважливіших факторів зовнішнього середовища, який необхідний для життя людини, тварин та рослин. Вода задіяна в утворені практично всіх структурних елементів тіла людини, необхідна для нормального перебігу фізіологічних процесів. Добова потреба організму людини у воді складає 2,5-3 л. Окрім забезпечення фізіологічних потреб, значна кількість води витрачається на гігієнічні, господарсько-побутові і виробничі потреби.
Однак, вода може виконувати свою позитивну фізіологічну і гігієнічну роль лише в том випадку, якщо вона має необхідну якість, що характеризується її органолептичними властивостями, хімічним складом, епідемічною та радіаційною безпекою.
Господарсько-питне водопостачання населення Лозівського району здійснюється із 42 централізованих водопроводів, для яких задіяні: Краснопавлівське водосховище на каналі Дніпро-Донбас, водозабір «Буркуча», артезіанські свердловини та колодязі. Окрім того на території району функціонують колодязі громадського і індивідуального користування.
Близько 60% населення міста та району користується водою із комунальних водопроводів, що живляться підготовленою на КВ «Дніпро» ВП КП «Харківводоканал» водою із Краснопавлівського водосховища.
В останні роки, через суттєві порушення в технологічному регламенті роботи каналу «Дніпро-Донбас», відбулося погіршення якості води у Краснопавлівському водосховищі, що призвело до ускладнення технологічного процесу очищення води, збільшення кількості реагентів, що задіяні в ньому та позначалося на якості води, що надходить споживачам.
Залишається невирішеною проблема повної безпечності питної води у зв’язку з тим, що вода із відкритих джерел потребує додаткового очищення із застосуванням коагулянту та знезараження. Традиційно, для знезараження, на більшості водоочисних споруд використовується хлор, як найбільш ефективний засіб, та такий, що має пролонговану дію. Однак, хлор має вагомі недоліки, а саме: при взаємодії з органічними сполуками, що містяться у воді відкритих водоймищ, він утворює токсичні хлорорганічні сполуки, зокрема тригалометани.
За результатами лабораторних досліджень, якість води у комунальному водопроводі м.Лозова знаходиться у межах діючого стандарту, але органолептичні показники: каламутність, присмак, кольоровість, загальна жорсткість, сухий залишок, вміст заліза не є постійними, здебільшого знаходяться на верхній межі допустимих величин, що додатково обумовлено технічним станом розподільчих мереж та добовим коливанням тиску у трубопроводах.
Вода, що подаєтьсяз артезіанських свердловин, як правило, містить значну кількість закисного заліза, що обмежує її використання для господарсько-питних потреб. Окрім того, із-за недбалого ставлення власників водопроводів до їх утримання, спостерігаються випадки, коли рівень мікробного забруднення води, у частині контрольних точок, перевищує граничні величини. Важливим залишається питання надійного знезараження води, особливо з урахуванням теперішнього стану водоводів і розподільних мереж, які містять постійну загрозу вторинного забруднення води.
Вода колодязів, як громадського, так і індивідуального використання, у 80% не відповідає санітарним вимогам за жорсткістю, показниками загальної мінералізації, вмістом нітратів та мікробним забрудненням. Вживання такої води небезпечне для здоров’я і життя людей, особливо дітей грудного віку. З такої води не можна готувати їжу, її не рекомендується використовувати для побутових потреб, поливу городу, напування тварин та ін.
Останнім часом, в Україні, як і багатьох країнах світу, почало використовуватись так зване альтернативне питне водопостачання. Це як правило, природна вода високої якості, яка має приємний смак, при необхідності, додатково очищена та знезаражена за допомогою найновітніших безпечних технологій.
Необхідно пам’ятати, що кожне джерело питного водопостачання має свої властивості, а вода з цього джерела нього-свійсмак. І яку саме вживати воду-це справа споживача, залежно від його смаку і уподобань. Слід знати, що постійне вживання для питних потреб газованої води не байдуже для людського організму і може спричинити захворювання шлунково-кишкового тракту.
Лозівське районне управління Головного управління
Держпродспоживслужби в Харківській області