Сьогодні проблемою інклюзивної освіти в Україні опікується Марина Порошенко. З липня 2016 року, під її кураторством, Фонд Порошенко розпочав реалізацію низки регіональних проектів з інклюзивної освіти в регіонах України. Термін – інклюзія (в перекладі з англ. – включення, інтеграція). Відповідно, інклюзивна освіта – надання рівного доступу до навчального процесу людям з особливими потребами. У жовтні 2017 року Міжнародний фонд «Відродження» та «Благодійний фонд Порошенко» підписали Меморандум про співпрацю в межах Ініціативи з впровадження інклюзивної освіти в Україні. Така співпраця надає якісно нові можливості створення реально працюючої системи інклюзивної освіти на засадах поваги до прав людини й створення умов для рівних можливостей. Кількість людей з особливими потребами в Україні сягає 6% (біля 3 млн.). І з них більше 165 тисяч – діти. Важливим кроком, який ініціювало Міністерство освіти та його партнери — це створення інклюзивно-ресурсних центрів.
5 липня 2017 року президент Порошенко підписав Закон «Про інклюзивну освіту» («Про внесення змін до Закону України «Про освіту» щодо особливостей доступу осіб з особливими освітніми потребами до освітніх послуг»). Цим законом, зокрема, закріплюється право на освіту осіб з особливими освітніми потребами і надається їм можливість здобувати освіту в усіх навчальних закладах, у тому числі безоплатно в державних і комунальних навчальних закладах, незалежно від «встановлення інвалідності». Також передбачається можливість запровадження дистанційної та індивідуальної форми навчання; надається можливість особам з особливими освітніми потребами отримати психолого-педагогічну та корекційно — розвиткову допомогу, створити для таких осіб інклюзивні та спеціальні групи (класи) у загальноосвітніх навчальних закладах.
Майже водночас, збільшується державне фінансування на профільні програми з інклюзивної освіти. У 2017 році з державного бюджету було виділено 210 млн гривень цільових субвенцій для дітей з особливими потребами. Кожна така дитина отримає 23 тисячі гривень на гаряче харчування у школі, транспорт, додаткове вивчення шкільних предметів та заняття у творчих гуртках.
Базовим документом для створення інклюзивної освіти в Україні є концепція «Нової української школи», яку затвердила Національна Рада Реформ.
07 вересня Марина Порошенко та голова Харківської обласної державної адміністрації Юлія Світлична підписали Меморандум про співробітництво між обласною державною адміністрацією та Всеукраїнською благодійною організацією «Благодійний фонд Порошенко». Наш регіон став шостим, що приєднався до проекту Фонду «Інклюзивна освіта – рівень свідомості нації».
На рівні області було прийнято рішення про створення «Інклюзивно – ресурсних центрів» у кожному районі та у містах обласного значення. Слід зазначити, що у м. Лозова дана робота була розпочата заздалегідь.
Так, з 2017 року в м. Лозова функціонує відділення денного догляду для дітей з інвалідністю при територіальному центрі Лозівської міської ради. Його створили, залучивши до співпраці громадську організацію «Перлинки». Очолює відділення Ашиткова Ольга Михайлівна. Досвід педагогічної діяльності понад 25 років. Досвід роботи з дітьми з інвалідністю – 10 років. Указом президента України № 59/2018 від 07.03.2018 їй присвоєно почесне звання «Заслужений працівник соціальної сфери України».
У приміщенні відділення за кошти міського бюджету проведено ремонт, а придбати реабілітаційне обладнання, меблі й техніку допомогли німецьке товариство GIZ та ЮНІСЕФ. Протягом 2017 року коштом Українського фонду соціальних інвестицій у приміщеннях відділення замінили вікна, а в 2018-му планують утеплити фасад. Зараз реабілітацію тут проходить 41 дитина з інвалідністю. З дітьми працюють психологи, логопеди, масажисти тощо.
Лозівською міською радою 16 лютого 2018 р. було ухвалене рішення № 823 про відкриття інклюзивно — ресурсного центру для дітей з особливими потребами у м. Лозова. Міський інклюзивно-ресурсний центр надаватиме послуги для дітей з особливими потребами віком від 2 до 18 років. З ними займатимуться фахові спеціалісти. На сьогодні в м. Лозова достатньо фахівців відповідних спеціальностей та кваліфікації для забезпечення повноцінного функціонування центру та виконання покладених на нього завдань. Очолює центр професіонал найвищого рівня – Шаламова О.А., яка відповідає усім критеріям керівника закладу, має вищу кваліфікаційну категорію та педагогічне звання «практичний психолог-методист», стаж педагогічної діяльності – 19 років 10 місяців, стаж роботи за фахом – 14 років, нагороджена грамотами Лозівського міського голови, голови Харківської обласної державної адміністрації.
У центрі організовується робота 3 відділень. Зокрема, у складі центру функціонуватимуть відділення інклюзії, корекції та реабілітації (відділення денного догляду для дітей з інвалідністю буде введено до структури інклюзивно-ресурсеного центру), відділення раннього втручання.
Щодо створення в Лозівському районі «Інклюзивно – ресурсного центру», на виконання рішень органів влади вищого рівня, 17 квітня 2018 року депутатами районної ради було ухвалене рішення «Про створення комунальної установи «Інклюзивно – ресурсний центр Лозівської районної ради Харківської області». Кількість дітей в районі, які потребують отримання особливих освітніх послуг становить 39.
Слід зазначити, що Лозівська районна рада при створенні інклюзивно – ресурсного центру стикнулася з рядом проблем: відсутність спеціально пристосованого приміщення, браком фахівців відповідного спрямування, які обов’язково мають бути у штаті закладу. Незалежно від населеного пункту, в якому буде функціонувати центр, буде необхідно здійснювати підвезення дітей із інших населених пунктів району.
На сесії районної ради, яка відбулася 13 червня 2018 року було розглянуто пропозицію Лозівського міського голови Зеленського С.В. щодо створення на базі вже діючого міського інклюзивно — ресурсного центру спільного міськрайонного закладу, у якому зможуть отримати необхідні послуги всі 39 дітей з Лозівського району.
Про ці та інші проблеми, пов’язані із необхідністю та можливістю відкриття інклюзивно – ресурсного центру у Лозівському районі йшлося 09 липня під час засідання спільної комісії, створеної розпорядженням голови районної ради № 27 від 27 червня стосовно організації роботи комунальної установи «Інклюзивно ресурсний центр Лозівської районної ради Харківської області».
Було заслухано членів комісії із даного питання та проведено обговорення. У ході засідання комісії висловлювалися різні думки та аргументи на підтримку та проти створення інклюзивно – ресурсного центру в Лозівському районі, як і пропозиції підтримати ініціативу про створення міськрайонного інклюзивно — ресурсного центру з можливістю підвезення дітей із району на навчання та організації виїздів фахівців центру для здійснення супроводу дітей за їх місцем проживання.
За результатами роботи комісії було прийняте рішення надати доручення управлінню освіти райдержадміністрації спільно з сільськими, селищними радами району, залучивши фахівців центру соціальних служб, провести роботу з батьками дітей, що потребують особливих освітніх послуг та дізнатися їхню позицію з приводу приєднання до міськрайонного закладу у м. Лозова, де всі умови для дітей з особливими потребами уже створені чи доцільності подальшої роботи зі створення районного інклюзивно – ресурсного центру на території Лозівського району, де на даний час, існує ще багато невирішених організаційних питань.
Перш за все при подальшому обговоренні депутати будуть брати до уваги де краще і якісніше зможуть отримувати всі необхідні послуги наші діти.