ЛОЗІВСЬКА РАЙОННА РАДА ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ХVІ сесія VІ скликання
Р І Ш Е Н Н Я
Від 14 грудня 2011 року м. Лозова
Про хід виконання районної Програми
розвитку мережі шкіл сприяння здоров’ю
на 2009-2012 роки, затвердженої рішенням
районної ради від 24 грудня 2008 року
Розглянувши інформацію про хід виконання районної Програми розвитку мережі шкіл сприяння здоров’ю на 2009-2012 роки, затвердженої рішенням районної ради від 24 грудня 2008 року, відповідно до ст. 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» районна рада
В И Р І Ш И Л А:
- Інформацію про хід виконання районної Програми розвитку мережі шкіл сприяння здоров’ю на 2009-2012 роки, затвердженої рішенням районної ради від 24 грудня 2008 року, взяти до відома (додається).
- Районній державній адміністрації продовжити виконання районної Програми розвитку мережі шкіл сприяння здоров’ю на 2009-2012 роки, затвердженої рішенням районної ради від 24 грудня 2008 року (ХХХ сесія Vскликання).
- Контроль за виконанням рішенням покласти на постійні комісії районної ради з гуманітарних питань та соціально-культурного розвитку (О.О.Терехов), з питань бюджету та спільної власності територіальних громад (А.В.Семенов).
Голова районної ради І. Нестєров
Інформація на розгляд чергової сесії районної ради з питання:
про хід виконання «Програми розвитку мережі шкіл
сприяння здоров’ю на 2009-2012 роки»
станом на 20.11.2011 року
На виконання обласної Програми розвитку мережі шкіл сприяння здоров’ю «Здорове майбутнє Харківщини» на 2004-2010 роки відділом освіти Лозівської районної держадміністрації було розроблено Програму розвитку мережі шкіл сприяння здоров’ю на 2009-2012 роки» яка була затверджена рішенням ХХХ сесії V скликання Лозівської районної ради від 24.12 2008 року.
Метою програми є:
— створення сприятливих умов для розвитку мережі шкіл сприяння здоров’ю;
— організація роботи щодо збереження і зміцнення здоров’я учасників навчально-виховного процесу закладів освіти та координація зусиль педагогічних і батьківських колективів та органів управління освіти, охорони здоров’я, органів виконавчої влади, громадськості, інших державних установ і організацій, спрямованих на формування у дітей та молоді основ здорового способу життя, активної громадянської позиції, готовності до збереження духовних, суспільних і природних цінностей, здатності до творчої праці, саморозвитку, самовиховання, самоосвіти, самовдосконалення, самореалізації.
Поставлена мета вирішується шляхом досягнення наступних цілей:
— впровадження сучасних технологій навчання та виховання;
— валеологізація освітньо-виховного процесу;
— реалізація здоров’я-зберігаючої педагогіки;
— покращення фізичного виховання та зміцнення фізичних показників учнів, вихованців;
— психологічна та педагогічна підтримка дітей;
— вдосконалення духовного та естетичного виховання.
Відповідно до поставлених цілей була створена районна мережа «Шкіл сприяння здоров’ю» (Орільський аграрно-технологічний ліцей, який зараховано до обласної мережі «Шкіл сприяння здоров’ю», Яковлівський НВК, Полтавський НВК, Смирнівський НВК, Царедарівський НВК, Катеринівська ЗОШ І-ІІІ ст., Краснопавлівський ДНЗ). До навчальних планів загальноосвітніх навчальних закладів включені окремі розділи щодо реалізації районної Програми розвитку мережі шкіл сприяння здоров’ю.
Всі учасники навчально-виховного процесу ознайомлені з нормативно-правовими актами щодо створення Моделі школи сприяння здоров’ю, підтримуються тісні зв’язки з методистами КВНЗ ХАНО, постійно оновлюються науково-методична база, впроваджуються ефективні технології навчання, а саме: «Формування здорового способу життя підлітків засобами фізичного виховання» (авт. Популях А.В.), «Теорія здоров’язберігаючого способу життя» (авт. Мельник В.М.).
Щороку вчителі підвищують свій фаховий рівень. За підсумками обласного огляду-конкурсу на кращий стан фізичного виховання в ЗНЗ Харківської області Перемозька ЗОШ І-ІІІ ступенів була нагороджена дипломом ІІІ ступеню. А вчитель фізкультури Кінненської ЗОШ І-ІІІ ступенів Ковальов В.М. став дипломантом конкурсу на кращий урок фізкультури з елементами футболу. Вчителі району презентують свій досвід роботи, беручи участь у виставці-презентації педагогічних ідей та технологій. Так на 18 обласну виставку відповідно до комплексно-цільового проекту «Формування основ здорового способу життя» було подано 6 робіт від Катеринівської ЗОШ, Миколаївського НВК, Садовської ЗОШ І-ІІІ ст., Яковлівського НВК, Шатівського НВК, Елизаветівського НВК, три з яких були відзначені дипломами оргкомітету.
За останні три роки 56 педагогів району стали слухачами спецкурсів з основ здоров’я організованих на базі КВНЗ ХАНО. Однією з найбільш ефективних методик навчання здорового способу життя і безпечної поведінки в сучасному світі є методика освіти на засадах розвитку життєвих навичок, яка враховує психологічні та вікові особливості учнівської молоді, особистісний досвід та стиль спілкування дитини, забезпечуючи при цьому розвиток не тільки знань, а й особистих ставлень, навичок і намірів щодо здорового способу життя. Ця методика покладена в основу превентивних програм «Рівний – Рівному», «Діалог», «Школа проти СНІДу», «Покращення життя ВІЛ-позитивних дітей та їх сімей». Так у районі підготовлено до роботи 34 сертифікованих тренера, які працюють у 24навчально-виховних закладах. У районі було організовано 2 зльоти тренерів та підлітків, учасниківосвітніх програм щодо здорового способу життя. Діти-інструктори постійні учасники обласнихзльотів учасників програми «Рівний-Рівному». Ці проекти упроваджуються за рахунок факультативів, спецкурсів за вибором, гурткової роботи, виховних годин.
З метою профілактики наркоманії, алкоголізму та СНІДу серед неповнолітніх в районі розроблено план спільних заходів наркологічної служби, кримінальної міліції у справах дітей, служби у справах дітей, центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, відділу освіти. Дієвим визнано проведення «Круглих столів» в загальноосвітніх навчальних закладах за участі вищезазначених служб району.
Постійно проводиться робота щодо адаптації учнів перших та п’ятих класів до навчання у школі: дослідження рівня шкільної готовності, рівня особистісного та розумового розвитку, вивчення причин утруднення опановування навчального матеріалу, розвиток ключових компетентностей учнів.
З метою організованого проведення оздоровлення, створення належних умов для зміцнення здоров’я, вдосконалення фізичного розвитку дітей при ЗНЗ Лозівського району щороку працює 26 таборів відпочинку. В 2010 році у таборах з денним перебуванням відпочило 2397 дітей, що складає 80% від мережі Лозівського району. В 2011 році ця цифра становить 2624, що складає 93,4%. Літня оздоровча компанія продовжується роботою наметового містечка «Лідер» з цілодобовим перебуванням в дві табірні зміни. Нововведенням цього року стала організація роботи трьох таборів праці та відпочинку з денним перебуванням на базі Новоіванівської ЗОШ І-ІІІ ст., Надеждівського НВК, Яковлівського НВК.
З метою залучення учнівської молоді до занять спортом традиційним в районі стало проведення Малих Олімпійських ігор «Діти Харківщини». Відділом освіти розроблено систему районних фізкультурно-масових заходів щодо реалізації обласної Програми спортивних змагань «Спорт протягом життя». 574 учні залучені до занять у шкільних спортивних секціях ДЮСШ «Спартанець». У 26 навчальних закладах традиційними і дієвими визнані такі форми фізкультурно-оздоровчої роботи, як гімнастика до занять, подовжені рухові перерви, фізкультпаузи, дні здоров’я. Для організації спортивно-масової роботи на рівні сучасних вимог в Краснопавлівському багатопрофільному ліцеї функціонує стадіон із штучним покриттям. Аналог такого стадіону заплановано до відкриття в Садовській ЗОШ в 2012 році.
В районі проводяться щорічні поглиблені медичні огляди учнів загальноосвітніх навчальних закладів. Призначено відповідальних за організацію та проведення щорічних медичних оглядів. Створено реєстр навчальних закладів району визначивши в них кількість класів та учнів. Ведеться моніторинг стану здоров’я учнів загальноосвітніх навчальних закладів. своєчасно виявляються патології дітей шкільного віку та надаються консультації щодо їх лікування.
Проте поряд з позитивними напрацюваннями мають місце певні недоліки:
— недосконалою залишається бути навчально-матеріальна база закладів освіти щодо забезпечення якісних умов фізичного розвитку особистості (забезпечення інвентарем та обладнання на достатньому рівні, проте, у школах відсутні спортивні зали);
— відсутні кабінети психологічного розвантаження для учасників навчально-виховного процесу у зв’язку з відсутністю необхідної кількості фахівців соціально-психологічного спрямування;
— в умовах позашкільного закладу ще не створено центр валеологічних знань, хоча окремі його напрямки реалізовуються через роботу загальноосвітніх навчальних закладів району, гуртків та секцій позашкільних навчальних закладів.
Заступник голови Лозівської
райдержадміністрації М. Боболєв
Музика В.М.