ЛОЗІВСЬКА РАЙОННА РАДА ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ХХІV сесія VІ скликання
Р І Ш Е Н Н Я
Від 21 вересня 2012 року м. Лозова
Про хід виконання районної Програми
на виконання „Національного плану дій
щодо реалізації Конвенції ООН про права
дитини” на 2011-2016 роки, затвердженої
рішенням районної ради від 24 грудня
2010 року
Заслухавши інформацію про хід виконання районної Програми на виконання „Національного плану дій щодо реалізації Конвенції ООН про права дитини” на 2011-2016 роки, затвердженої рішенням районної ради від 24 грудня 2010 року, на підставі ст.43 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” районна рада
В И Р І Ш И Л А:
- Інформацію „Про хід виконання районної Програми на виконання „Національного плану дій щодо реалізації Конвенції ООН про права дитини” на 2011-2016 роки” взяти до відома (додається).
- Районній державній адміністрації продовжити виконання районної Програми на виконання „Національного плану дій щодо реалізації Конвенції ООН про права дитини” на 2011-2016 роки, затвердженої рішенням районної ради від 24 грудня 2010 року (ІІІ сесія VІ скликання).
- Контроль за виконанням рішення покласти на постійні комісії районної ради з гуманітарних питань та соціально-культурного розвитку (О.О.Терехов), з питань бюджету та спільної власності територіальних громад (А.В.Семенов).
Голова районної ради І.Нестєров
Матеріали на сесію районної ради
від 21 вересня 2012 р.
ІНФОРМАЦІЯ
про хід виконання
районної Програми на виконання «Національного плану дій щодо реалізації Конвенції ООН про права дитини» на 2011-2016 роки.
З метою реалізації основних напрямків державної політики щодо соціального захисту дітей у Лозівському районі відділами та структурними підрозділами райдержадміністрації, причетними до роботи з дітьми, ведеться відповідна робота.
24 грудня 2010 року рішенням Лозівської районної ради (ІІІ сесія УІ скликання) була затверджена районна Програма на виконання «Національного плану дій щодо реалізації Конвенції ООН про права дитини» на 2011-2016 роки. Серед основних завдань Програми — підвищення рівня культури сімейних стосунків і відповідальності батьків за виконання своїх обов’язків, організація результативної роботи щодо запобігання соціальному сирітству, розвитку сімейних форм виховання, створення умов для реалізації права кожної дитини на виховання в сім’ї, профілактика правопорушень з боку дітей, безпритульності та бездоглядності. Виконавцями заходів Програми є служба у справах дітей (ССД), відділ освіти, відділ у справах сім’ї, молоді та спорту, відділ культури і туризму районної державної адміністрації, районний центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді (ЦСССДМ), відділ кримінальної міліції у справах дітей (ВКМСД), сільські та селищні ради. Зазначені відділи та структурні підрозділи спрямовують свою роботу на виконання заходів районної Програми.
Відповідно до ст.4 Закону України “Про органи і служби у справах неповнолітніх та спеціальні установи для неповнолітніх”, Закону України “Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування” чисельність служби за штатним розписом складає 5 одиниць, утворено сектор усиновлення, опіки, піклування, розвитку сімейних форм виховання.
На виконання заходів Програми впродовж поточного року районною державною адміністрацією надавався автотранспорт відділам і структурним підрозділам. Згідно графіка здійснювалися рейди з метою своєчасного виявлення дітей, які опинилися в складних життєвих обставинах, безпритульних дітей та тих, які ухиляються від навчання, а також перевірки стану виконання законодавства України щодо заборони продажу алкогольних та тютюнових виробів неповнолітнім, профілактики проявів негативних явищ серед дітей та молоді.
Важливим у вирішенні питання захисту прав дітей є своєчасне виявлення малолітніх та неповнолітніх, які потерпають від байдужого ставлення батьків. Для своєчасного виявлення сімей, які опинилися в складних життєвих обставинах, налагоджено взаємоінформування між всіма структурами, причетними до роботи з дітьми, своєчасне обстеження цих сімей з метою з’ясування причин, які призвели до виникнення кризової ситуації.
З метою надання методичної допомоги для уповноважених з прав дітей, голів громадських рад у справах дітей сільських і селищних рад ССД у березні 2012 року було проведено семінар-нараду. Головні питання, які порушувались на семінарі — це забезпечення соціально-правового захисту дітей, попередження дитячої безпритульності, бездоглядності, правопорушень.
Відділами та структурними підрозділами райдержадміністрації, причетними до роботи з неповнолітніми, ведеться постійна робота з метою запобігання дитячій бездоглядності, безпритульності, бродяжництву, жебракуванню та здійсненню правопорушень серед дітей. З метою своєчасного виявлення дітей, які ухиляються від навчання та бродяжать, створена мобільна група, до якої входять представники ССД, відділу освіти райдержадміністрації, ВКМСД для проведення профілактичних заходів “Діти вулиці”, “Ринок”, “Вокзал”, вечірніх рейдів. Всього за 8 місяців 2012 року проведено по території району 74 профілактичні рейди.
З 58 неповнолітніми та 59 батьками проведена індивідуальна профілактична робота з метою попередження вживання дітьми алкоголю, наркотиків, тютюну, запобігання здійсненню правопорушень та злочинів.
Структурами, причетними до роботи з дітьми, систематично ведеться робота щодо залучення підлітків, схильних до правопорушень, до гурткової роботи та спортивних секцій. Посилена увага приділяється навчальними закладами питанню залучення до гурткової та секційної роботи дітей, які опинилися в складних життєвих обставинах, дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.
Сім’я – це те природне середовище, в якому повинна зростати дитина. Але якщо дитина зростає і виховується у несприятливому оточенні, де батьки не в повній мірі виконують свої батьківські обов’язки, це – перша ознака неблагополуччя сім’ї. На обліку служби у справах дітей перебуває 77 дітей з 31 сімей, які опинилися в складних життєвих обставинах, з них 1 дитина систематично залишає місце постійного проживання.
В рамках рейдів «Діти вулиці» проводилось обстеження матеріально-побутових умов проживання дітей, які опинилися в складних життєвих обставинах, схильних до здійснення правопорушень або скоїли злочин, сімей опікунів, піклувальників, прийомних сімей та дитячих будинків сімейного типу. Протягом 8 місяців поточного року проведено 98 обстежень матеріально-побутових умов проживання дітей. За результатами проведеної роботи протягом поточного року взято на облік 18дітей, які опинилися в складних життєвих обставинах; знято з обліку 10 дітей, з них: 6- у зв’язку з покращенням стану виконання батьками батьківських обов’язків, 3- позбавленням батьків батьківських прав, 1- досягненням дитиною повноліття.
З метою реалізації права кожної дитини на освіту, щорічно в районі проводиться рейд «Урок». В рамках Всеукраїнського рейду «Урок» упродовж серпня поточного року обстежено умови проживання дітей у 26 сім’ях, з них: у 13- які перебувають у складних життєвих обставинах; 10-прийомних сім’ях та 3 дитячих будинках сімейного типу.
З метою реалізації права кожної дитини на виховання в сім’ї, службою у справах дітей райдержадміністрації, органами опіки сільських, селищних рад вживаються вичерпні заходи по роботі з батьками з метою виведення сімей з кризи. При негативній динаміці розвитку ситуації в сім’ї діти вилучаються та влаштовуються тимчасово до закладів соціального захисту. За 8 місяців 2012 року 41 особа отримала офіційні попередження за неналежне виконання батьківських обов’язків; за позовами служби та рідних рішенням Лозівського міськрайонного суду 7 батьків позбавлені батьківських прав відносно 6 дітей.
На обліку служби у справах дітей перебуває 89 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, з них: 11 дітей виховуються в державних закладах, 9-в дитячих будинках сімейного типу, 13-в прийомних сім’ях, 56 влаштовано під опіку/піклування. На території Лозівського району проживає 48 сімей опікунів/піклувальників, в яких виховується 57 дітей. Всі діти, що перебувають на обліку служби у справах дітей, мають юридично визначений статус.
Упродовж поточного року отримали статус 14 дітей, з них 12 влаштовано під опіку, 2 –до прийомних сімей.
Держава належним чином опікується дітьми, які влаштовані на виховання в сім’ї опікунів, піклувальників, дитячі будинки сімейного типу, прийомні сім’ї. Управління праці та соціального захисту населення райдержадміністрації систематично здійснює нарахування та виплату соціальної допомоги на дітей та грошового забезпечення батькам. Інформацію про нарахування та виплату допомоги управління праці щомісяця надає службі у справах дітей райдержадміністрації.
Органами опіки та піклування райдержадміністрації, сільських та селищних рад здійснюється систематичний контроль за виконанням обов’язків опікунів, піклувальників, прийомних батьків, батьків-вихователів щодо утримання, виховання та створення умов для забезпечення всебічного, гармонійного розвитку підопічних. На засіданнях комісії з питань захисту прав дитини – консультативно-дорадчому органі райдержадміністрації, аналізується ефективність функціонування сімей опікунів, піклувальників, прийомних сімей, дитячих будинків сімейного типу.
З метою забезпечення права дитини на сімейне виховання, яка отримала статус дитини-сироти чи дитини, позбавленої батьківського піклування, службою у справах дітей спільно з органами опіки та піклування сільських, селищних рад постійно ведеться робота щодо розвитку мережі сімейних форм виховання. Протягом 2012 року серед населення району продовжується розповсюдження інформаційних буклетів, роз’яснення шляхом публікації матеріалів у районній газеті щодо сімейних форм виховання. Завдяки проведеній роботі в районі функціонує 10 прийомних сімей, в яких виховується 24 дитини, та 3 дитячих будинки сімейного типу, в яких проживає 24 дитини.
Кількість дітей, що виховуються в сімейних формах, становить 87,6% від загальної кількості дітей, що перебувають на обліку дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, служби у справах дітей.
Постійно ведеться робота щодо пропаганди національного усиновлення. В результаті на обліку служби перебуває 2 подружжя-кандидати в усиновлювачі, 1 дитина була усиновлена.
Діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, завжди беруть участь у районних святах. 1 червня 2011 року на свято до Дня захисту прав дітей було запрошено 57 дітей, у 2012- 61 дитина зазначеної категорії, для яких організовано святковий обід.
З метою недопущення бродяжництва серед учнів відділом освіти та службою у справах дітей райдержадміністрації ведеться контроль за своєчасністю виявлення закладами освіти причин відсутності дитини в школі. Проводяться бесіди з батьками щодо відповідальності за неналежне виконання батьківських обов’язків. Притягнуто до адмінвідповідальності за ст.184 Кодексу України про адміністративні правопорушення 3 особи.
З метою висвітлення питання соціального і правового захисту дітей, проведення заходів щодо подолання дитячої бездоглядності і безпритульності, відділами і службами райдержадміністрації систематично проводиться інформування населення в газеті „Голос Лозівщини”, на радіо. З метою надання консультаційної допомоги дітям, батькам службою у справах дітей, відділом освіти, відділом у справах сім’ї, молоді та спорту райдержадміністрації проводяться сеанси „Гарячої лінії”.
На виконання заходів Програми у 2011 році було виділено 8800 грн., у 2012-9000 грн. Виконання заходів Програми дало змогу забезпечувати захист прав дітей, комплексне вивчення і розв’язання проблем дітей і сімей, в яких вони виховуються, поліпшити якість роботи з профілактики правопорушень у дитячому середовищі, забезпечувати координацію дій місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, структур, діяльність яких спрямована на захист прав дітей. Проведена відділами та службами райдержадміністрації робота по виконанню заходів Програми дала свої позитивні зрушення, але залишаються проблеми, які потребують більш поглибленого вивчення та вирішення.
Для їх вирішення необхідна спільна кропітка праця всіх відділів і служб, причетних до роботи з дітьми, і ефективність її залежатиме від глибини їх розуміння, готовності допомогти найбільш уразливій категорії населення – це дітям. Пріоритети в роботі повинні сприяти не захисту дітей взагалі, а вирішенню проблем і захисту кожної конкретної дитини, а саме:
— в першу чергу – якісно здійснювати заходи з соціального захисту дитини;
— посилити роботу органів опіки та піклування щодо забезпечення прав дітей на житло та майно;
— посилити контроль за умовами утримання та виховання дітей в сім’ях, які перебувають у складних життєвих обставинах, виявляти їх потреби та забезпечити стовідсотковий якісний соціальний супровід цих сімей;
— продовжувати роботу щодо забезпечення пріоритетності влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, до сімейних форм виховання: на усиновлення, під опіку, піклування, до дитячих будинків сімейного типу, прийомних сімей;
— активізувати роботу щодо організації змістовного дозвілля дітей та молоді;
— органам місцевого самоврядування забезпечити належний контроль за змістом діяльності культурно-розважальних закладів.
Перший заступник голови
райдержадміністрації О.М.Жидков
Ярута, 2-34-77