ПРОЕКТ
ЛОЗІВСЬКА РАЙОННА РАДА ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
____ сесія VІ скликання
Р І Ш Е Н Н Я
Від ___________ 2011 року м. Лозова
Про хід виконання Програми
розвитку культури Лозівського
району на 2010-2012 роки,
затвердженої рішенням районної
ради від 23 грудня 2009 року
Розглянувши інформацію про хід виконання Програми розвитку культури Лозівського району на 2010-2012 роки, затвердженої рішенням районної ради від 23 грудня 2009 року, на підставі ст.43 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” районна рада
В И Р І Ш И Л А:
- Інформацію про хід виконання Програми розвитку культури Лозівського району на 2010-2012 роки, затвердженої рішенням районної ради від 23 грудня 2009 року, взяти до відома (додається).
- Лозівській районній державній адміністрації продовжити роботу по виконанню Програми розвитку культури Лозівського району на 2010-2012 роки, затвердженої рішенням районної ради від 23 грудня 2009 року (ХLІсесія Vскликання).
- Контроль за виконанням рішення покласти на постійні комісії районної ради з питань бюджету та спільної власності територіальних громад (А.В.Семенов), з гуманітарних питань та соціально-культурного розвитку (О.О.Терехов).
Голова районної ради І.Нестєров
Розробник: Відділ культури і туризму Лозівської РДА, 2-24-98
Інформація
на сесію районної ради
грудень 2011року
Про хід виконання Програми розвитку культури Лозівського району на 2010-2012 роки, затвердженої рішенням районної ради
від 23 грудня 2009 року.
З метою створення сприятливих умов для подальшого розвитку національно-культурної спадщини Слобожанщини в районі діє “Програма розвитку культури Лозівського району на 2010-2012 роки.”,яка була затверджена рішенням районної ради від 23 грудня 2009 року.
Аналізуючи виконання Програми необхідно відзначити, що завдяки спільним зусиллям районної державної адміністрації, районної ради, відділу культури і туризму, виконкомів сільських і селищних рад в районі проводиться постійна робота щодо всебічної підтримки закладів культури, оновленню їх матеріально-технічної бази. Кожного року за рахунок позабюджетних і спонсорських коштів проводяться поточні ремонти приміщень закладів культури, їх побілка і фарбування. Всього за 10 місяців 2011 року на ремонтні роботи використані кошти в сумі 359,3тис.грн., що становить 156% від запланованого.
Значні обсяги робіт у 2011 році виконані по ремонту районного Будинку культури ( капітальний ремонт фойє), Катеринівського сільського Будинку культури (внутрішні ремонтні роботи), Перемозького сільського будинку культури (ремонт стелі), Краснопавлівського БК «Дніпро» (внутрішні ремонтні роботи).
Для покращення матеріально-технічної бази закладів культури району за рахунок позабюджетних і спонсорських коштів за звітний період придбано звукопідсилюючу апаратуру і музичні інструменти в Садівський, Шатівський, Царедарівський, Яковлівський сільські Будинки культури, Краснопавлівський Будинок культури «Дніпро», Орільський БК «Оріль».
Всього придбано музичної апаратури на суму 18,7 тис.грн., що становить 94% від запланованої по програмі.
З метою виконання заходів Програми, робота відділу культури і туризму була направлена на збереження і розвиток культурного потенціалу, підвищення ефективності роботи закладів культури в сільській місцевості. Заклади культури району залучають до участі в художній самодіяльності дітей, молодь, людей похилого віку. Аматорські колективи пропагують українську культуру, сприяють збереженню традиційних духовних цінностей. Якравий приклад цьому – районний огляд-конкурс колективів художньої самодіяльності «Яскравий світ талантів», який щорічно проводиться в районі. В цьому році в огляді взяли участь понад 500 учасників, з них понад 240 чол. — діти. Нові колективи і виконавців представили на огляд Яковлівський, Катеринівський, Смирнівський, Шатівський, Артільний сільські Будинки культури, Краснопавлівський міський Будинок культури, Краснопавлівський Будинок культури «Дніпро», Орільський Будинок культури «Оріль».
З метою пропаганди народної творчості Лозівщини аматори району приймали участь в обласних, регіональних, Всеукраїнських фестивалях і конкурсах. У цьому році учасники художньої самодіяльності прийняли участь у 8 фестивалях та конкурсах різного рівня. І місце на Міжнародному фестивалі «Зірки Пекторалі» м.Ялта, ІІІ місце у двох номінаціях міжнародного фестивалю танцю «Арт-бомб» м.Харків, ІІІ місце у конкурсі читців «Вічне слово Кобзаря» м.Харків, почесні грамоти і дипломи – цими нагородами були відзначені наші аматори. Кожного року кількість конкурсів, в яких приймають участь наші аматори, збільшується.
Стало доброю традицією в нашому районі проведення заходів щодо підтримки культури села, тобто районних свят. У цьому році районні свята відбулися на території Комсомольської (районний фестиваль воєнно-патріотичної пісні), Перемозької (до 20-ї річниці Незалежності України), Орільської (до Дня козацтва)селищної рад. В таких заходах приймають участь кращі колективи і аматори району, а також учасники художньої самодіяльності — господарі свята.
З метою покращення роботи по організації змістовного дозвілля в сільських закладах культури, ще з 2008 року методистами районного Будинку культури впроваджено проведення виїзних тематичних дискотек.
За звітний період такі дискотеки були проведені в Комсомольському, Єлизаветівському сільських Будинках культури, в Петропільському сільському клубі. Крім цього, учасниками художньої самодіяльності районного Будинку культури проведені концерти художньої самодіяльності в селах Новоіванівка, Павлівка, Радянське, Полтавське, Петропілля, Михайлівка, Миронівка.
До всіх державних і календарних свят в районі проводяться святкові концерти, народні гуляння, конкурсно-розважальні програми. Завжди з задоволенням сприймають жителі району Дні села, свята вулиць, які проводяться культпрацівниками району.
В цьому році на площі ім. Леніна відбулося міськрайонне театралізоване свято Масляної, до Міжнародного дня захисту дітей — районне свято на базі РБК.
Традиційно було проведено районний фестиваль воєнно-патріотичної пісні «Перемога, свята, перемога» на базі Комсомольського СБК.
Наведені приклади говорять про те, що в районі проводиться певна робота щодо розвитку народної творчості, підвищення рівня професійної майстерності колективів художньої самодіяльності.
Діяльність бібліотек централізованої бібліотечної системи спрямована на забезпечення інформаційних і культурних потреб читачів.
На виконання Державної Програми розвитку і функціонування української мови, у фонди бібліотек за 10 місяців 2011 року надійшло нової літератури – 2602 книг на суму 35274 тис. грн. ( за аналогічний період 2010р.- на суму 18,1 тис.грн).
У цьому році в бібліотеки централізованої бібліотечної системи передплачено 216 назв періодичних видань на суму 49,74 тис.грн. ( у 2010 р. –241 назва на суму 41,9 тис.грн.), що становить 106% від запланованого за програмою. В середньому кожна бібліотека отримує 8-10 періодичних видань.
У зв»язку з тим, що не всі бібліотеки мають достатню підписку, попити читачів задовольняються відділом організації і використання фондів, який працює в центральній бібліотеці. За 10 місяців 2011 року році послугами відділу скористалися 114539 читачів, видано понад 37,8 тисяч книг та періодики.
Для бібліотек району молодь і діти – основні користувачі, бібліотечні працівники постійно працюють над впровадженням нових форм роботи по їх обслуговуванню. Літературні турніри, ерудит-вікторини, історичні круїзи, уроки історії – саме ці заходи користуються популярністю серед дітей та юнацтва. Особлива увага приділяється дітям під час канікул. У березні місяці бібліотеки району прийняли участь у проведенні Всеукраїнського тижня дитячої та юнацької книги, під час якого для дітей проводилися перегляди нової літератури, вікторини, присвячені творам дитячої літератури, дитячим
письменникам-ювілярам. В період літніх канікул працівники центральної дитячої бібліотеки брали участь у роботі консультаційного пункту: з 3 по 16 червня було організовано виїзд у 10 пришкільних таборів з конкурсно-розважальною програмою «Граючись навчаємось», в 16 — працювали бібліотекарі місцевих бібліотек-філій.
Щорічно в районі проводиться огляд-конкурс роботи бібліотек.
У 2011 році огляд проходив під назвою «Мистецтво. Книга. Натхнення.» і мав мету донести до читачів юнацького віку інформацію про шедеври мистецтва шляхом проведення різноманітних масових заходів та розгорнутих книжково-ілюстративних виставок. Переможці огляду — Надеждівська, Герсеванівська, Ново іванівська бібліотеки-філії .
В цьому році сім бібліотек прийняли участь у програмі «Бібліоміст», які перемогли у другому турі і отримали 15 комп’ютерів з підключенням до мережі Інтернет.
Основними напрямками діяльності Краснопавлівського краєзнавчого музею є дослідницька, експозиційна, фондова і культурно-освітня робота. Фонд музею налічує 4339 експонатів, за 10 місяців ц.р. в музей надійшло 55 нових експонатів.
За звітний період в музеї були оформлені 20 нових виставок. У музейній вітальні проведені зустрічі з воїнами-афганцями, ліквідаторами аварії на Чорнобільській АЕС , жителем селища Краснопавлівка, учасником параду Перемоги у Москві Ільїним Василем Сидоровичем, разом з учнями Краснопавлівської ЗОШ №1 організовано круглий стіл «Визволення України – важливий етап на шляху до Великої Перемоги», також проведені екскурсії, лекції, бесіди до знаменних і пам»ятних дат в історії України і рідного краю. Всього за 10 місяців в музеї проведено 339 екскурсії ( на 78 більше ніж у 2010р.), музей відвідало 4775 чол. ( на 381 чол. більше, ніж у 2010 р.).
У Краснопавлівській дитячій музичній школі грі на баяні, акордеоні, фортепіано, бандурі, скрипці та гітарі навчаються 65 учнів. У 2011 році за рахунок спонсорських і спецкоштів в сумі 3,0 тис.грн. виконані внутрішні ремонтні роботи. Щорічно, в період підготовки до нового учбового року проводиться косметичний ремонт учбових кімнат.
На протязі 2011 року для потреб учнів дитячої музичної школи було проведено налагодження музичних інструментів на суму 2,4 тис. грн.
Для дітей , що навчаються в музичній школі, встановлена мінімальна плата за навчання (по класу фортепіано, гітари — 65 грн. на місяць; по класу баяна, акордеона — 55 грн. на місяць; бандури, скрипки – 50 грн. на місяць), а діти з багатодітних і малозабезпечених сімей, діти матерів одиночок , діти-сироти, позбавлені батьківського піклування, діти — інваліди і діти ліквідаторів аварії на ЧАЕС повністю звільнені від плати за навчання.
Учні дитячої музичної школи приймають активну участь у Всеукраїнських, регіональних і обласних оглядах-конкурсах, де демонструють свою майстерність у грі на бандурі, баяні, скрипці, гітарі. На протязі 2011 року вихованці Краснопавлівської дитячої музичної школи прийняли участь у Перших Слобожанських Дельфійських іграх, у обласному конкурсі дитячої мистецької творчості, у регіональному конкурсі «Золота ліра» у м. Дніпропетровську.
До речі, представники нашого району, учасники художньої самодіяльності і учні музичної школи, в цьому році прийняли участь у 15-и оглядах-конкурсах різного рівня, з них у 4-х конкурсах – вперше.
Певна робота проводиться в районі по охороні і збереженню пам’яток історії. Всього на обліку у відділі культури і туризму знаходиться 49 пам’яток історії . Всі вони – місцевого значення : це пам’ятники на братських могилах воїнів, загиблих у роки Великої вітчизняної війни, пам’ятні знаки загиблим односельцям, бюсти державним діячам. У 2011 році на проведення ремонтів пам’ятників використані кошти в сумі 19,8 тис.грн., що становить 86% від запланованого. Щорічно, до святкування Дня Перемоги і Дня визволення Лозівщини проводяться поточні ремонти пам’ятників.
Аналізуючи виконання Програми можна зазначити, що в районі досягнуті певні результати у розвитку художньої самодіяльності, розвитку бібліотечної справи, пропаганді і охороні культурної спадщини. За 10 місяців 2011 року заходи по Програмі було профінансовано коштами в сумі 21,8 тис. грн., що становить 97,4% від затвердженої на 2011 рік. При цьому ряд питань не вдається реалізувати через відсутність коштів, а саме : незабезпеченість фінансування галузі для проведення капітальних ремонтів в закладах культури, встановлення автономного опалення, придбання сучасної музичної апаратури і обладнання в клубні заклади, костюмів для учасників художньої самодіяльності, нової літератури — в бібліотеки району, проведення комп’ютерізації і підключення бібліотек до мережі «Інтернет».
Тобто, для забезпечення культурного обслуговування населення району на сучасному рівні, заклади культури і надалі будуть працювати над виконанням заходів для реалізації Програми розвитку культури.
Начальник відділу культури і туризму Т.В.Федорчук