ПРОЕКТ
ЛОЗІВСЬКА РАЙОННА РАДА ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
_____ сесія VІ скликання
Р І Ш Е Н Н Я
Від ___________ 2011 року м. Лозова
Про хід виконання Програми розвитку
психологічної служби Лозівського району
на 2009-2012 роки, затвердженої рішенням
районної ради від 24 грудня 2008 року
Розглянувши інформацію про хід виконання Програми розвитку психологічної служби Лозівського району на 2009-2012 роки, затвердженої рішенням районної ради від 24 грудня 2008 року, відповідно до ст.43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» районна рада
В И Р І Ш И Л А:
- Інформацію про хід виконання Програми розвитку психологічної служби Лозівського району на 2009-2012 роки, затвердженої рішенням районної ради від 24 грудня 2008 року, взяти до відома (додається).
- Районній державній адміністрації продовжити виконання Програми розвитку психологічної служби Лозівського району на 2009-2012 роки, затвердженої рішенням районної ради від 24 грудня 2008 року (ХХХ сесія V скликання).
- Контроль за виконанням рішення покласти на постійні комісії районної ради з гуманітарних питань та соціально-культурного розвитку (О.О.Терехов), з питань бюджету та спільної власності територіальних громад (А.В.Семенов).
Голова районної ради І. Нестєров
Розробник: Відділ освіти Лозівської РДА, 2-58-66
Інформація на розгляд чергової сесії районної ради з питання:
Про хід виконання Програми розвитку психологічної служби Лозівського району на 2009-2012 роки
На виконання наказу ГУОН № 360 від 18.06.2004 року «Про виконання рішення колегії МОНУ зпитання „Про стан і перспективи розвитку психологічної служби системи освіти України»відділом освіти Лозівської районної держадміністрації було розроблено Програму розвиткупсихологічної служби системи освіти Лозівського району на період 2009-2012р.р. і затверджено на ХХХ сесії Лозівської районної ради V скликання від 24.12 2008року. Метою програми діяльності районної психологічної служби є: — підвищення ефективності навчально-виховної діяльності закладів освіти; профільне сприяння саморозвитку особистості учня, захист психічного здоров’я усіх учасників навчально-виховного процесу шляхом здійснення психологічної експертизи і діагностики, соціально-психологічної корекції, профілактики, соціальної реабілітації, психологічної просвіти всіх учасників навчально-виховного процесу; надання соціально-психологічної допомоги дітям та підліткам, які виховуються у сім’ях, що опинились у кризовій життєвій ситуації, соціально-незахищеним дітям. Протягом останніх 6 років психологічною службою відділу освіти ведеться соціально-психологічне супроводження навчально-виховного процесу, що дає можливість здійснювати своєчасний аналіз, коригування діяльності психологічної служби, можливість розробляти конкретні рекомендації та прогноз щодо подальшого розвитку, підвищення показників ефективності, приймати обґрунтовані управлінські рішення. Це сприяло підвищеннюякості виконання Програми розвитку психологічної служби системи освіти Лозівського району наперіод 2009-2012р.р.
Згідно Програми виконуються заходи щодо розвитку функціонування психологічної служби:
— в трьох загальноосвітніх навчальних закладах введено посади практичних психологів (Краснопавлівський багатопрофільний ліцей — 1 ставка; Орільський аграрно-технологічний ліцей — 1 ставка; Катеринівська ЗОШ І- III ступенів — 1 ставка).
Надзвичайно важливим питанням є забезпечення психологами і соціальними педагогами малокомплектні школи та дошкільні навчальні заклади району. У зв’язку з цим відділом освіти створено психологічну службу при відділі освіти (1 ставка – методист психологічної служби, 1 ставка – практичний психолог, 1 ставка – соціальний педагог), яка працює як мобільна психологічна служба. Спеціалісти психологічної служби відділу освіти обслуговують учасників навчально-виховного процесу тих установ, де немає відповідних фахівців. Для цього — затверджуються план роботи мобільної психологічної служби, враховуючи звернення навчальних закладів, керівників РМО та план роботи відділу освіти.
Проте, даної кількості працівників недостатньо для того, щоб забезпечити належний рівень соціально-психологічного супроводу процесу навчання та виховання в закладах освіти району.
Так, згідно з листом Міністерства освіти і науки України від 15.04.2004 року № 1/9-324 3653 «Про внесення змін до нормативів чисельності практичних психологів та соціальних педагогів навчальних закладів», та Головного управління освіти і науки Харківської обласної державної адміністрації від 25.08.2004 року № 3653 «Про внесення змін до нормативів чисельності практичних психологів та соціальних педагогів навчальних закладів» визначено нормативи чисельності практичних психологів та соціальних педагогів загальноосвітніх навчальних закладах — 1 ставка на 300 учнів у сільській місцевості та 1 – ставка практичного психолога на 6 груп у дошкільному навчальному закладі. Також у міжшкільних навчально-виробничих комбінатах для задоволення потреб учнів у профорієнтаційній, допрофесійній, професійній підготовці та у позашкільних навчальних закладах повинна вводитись посада практичного психолога – 1 ставка на навчальний заклад незалежно від кількості дітей.
Основним завданням діяльності психологічної служби є забезпечення якісного психологічногосупроводу навчально-виховного процесу. Моніторинг просвітницької діяльності спеціалістівпротягом 2006-2011 років показує позитивну динаміку кількісних показників: в 2006-2007навчальному році просвітницькою роботою було охоплено 739 вчителів, учнів та їх батьків, у 2010-2011 навчальному році — 2116 чоловік. Зростання кількісних показників консультативної тадіагностичної роботи психологів свідчить про підвищення авторитету спеціалістів служби.
Постійно проводиться робота щодо адаптації учнів перших та п’ятих класів до навчання у школі:дослідження рівня шкільної готовності, рівня особистісного та розумового розвитку, вивченняпричин утруднення опановування навчального матеріалу, розвиток ключових компетентностейучнів.
Багато уваги приділяється соціально-психологічному супроводу допрофільного і профільногонавчання, виявленню та роботі з обдарованими учнями. Протягом 2006-2011 років у варіативнучастину навчальних програм закладах освіти впроваджувались програми з психології: «Основипсихології» (протягом вказаного періоду навчанням було охоплено 123 учня), «Основипсихологічних знань» (охоплено 26 учнів), «Рівний-рівному» (охоплено 171 учень), «Діалог» (охоплено 78 учнів). Щороку психологи шкіл працюють над впровадженням Програмипрофільного навчання в закладах Лозівського району в рамках профорієнтаційної роботи закладівосвіти. Протягом 2006-2011 років відділ освіти забезпечив підготовку тренерів державних та регіональних просвітницьких програм щодо пропаганди здорового способу життя – «Діалог», «Сприяння просвітницькій роботі «Рівний – Рівному» щодо здорового способу життя серед молоді України», проект «Школа проти Сніду», «Шкільна медіація. Розв’язання конфліктів» на базі КВНЗ Харківської академії неперервної освіти. Так у районі підготовлено до роботи 34сертифікованих тренера, які працюють у 24 навчально-виховних закладах. У районі булоорганізовано 2 зльоти тренерів та підлітків, учасників освітніх програм щодо здорового способужиття. Діти-інструктори постійні учасники обласних зльотів учасників програми «Рівний-Рівному». Пильна увага з боку психологічної служби відділу освіти приділяється дітям групи ризику, з якою також проводяться різні види роботи: діагностика, корекція, просвіта, консультування, захист тощо.
Таким чином можна зазначити, що Програму розвитку психологічної служби системи освіти Лозівського району на період 2009-2011 в основному виконано, але залишилися певні проблеми.
Проблеми, які існують в діяльності психологічної служби, на початок 2011 року:
- На сьогодні в закладах освіти району отримують постійну психологічну допомогу лише 847 учнів (27 % від загальної кількості дітей району) трьох навчальних закладів, у яких введено посади практичних психологів. Психологічний супровід 2321 дитини з 24 загальноосвітніх школах та 4 дошкільних навчальних закладів району, в яких практичні психологи відсутні, здійснюється силами психологічної служби відділу освіти та шляхом залучення практичних психологів шкіл.
На сьогоднішній день потреби району у спеціалістах психологічної служби складають – 10 ставок (2,5 ставки – дошкільні навчальні заклади, 5,5 ставок – загальноосвітні навчальні заклади, 1 ставка – міжшкільний навчально-виробничий комбінат, 1 ставка – районний будинок дитячої та юнацької творчості).
Заступник голови Лозівської
райдержадміністрації М. Боболєв