Історична довідка про Лозівський район
Лозівський район було офіційно утворено 7 березня 1923 року, коли постановою Всеукраїнського Центрального виконавчого комітету про адміністративний поділ Катеринославщини встановили Павлоградську округу з центром у місті Павлограді у складі Лозівського району з центром у м. Лозовій. За цією постановою Лозівський район мав чотири волості: Орільську, Катеринівську, Різдвянську і Новоіванівську.
У середині XІX сторіччя на території Лозівського району було близько 60 населених пунктів. Особливо бурхливе зростання населених пунктів і кількості жителів почалося після будівництва залізниці, яка перетнула землі району. Залізниця на Ростов пройшла по землях генерала Панютина, через що новостворена станція отримала його ім’я.
У документах 1869 року ця станція вже значиться як Лозова-Азовська, адже найближчим населеним пунктом до станції було село Лозова (зараз це село Катеринівка). Друга лінія залізниці, яка йшла до Севастополя перетнула першу колію саме в тому місці, на якому пізніше побудували місто Лозова. Станція тут почала діяти в 1872 році.
У 1902 році була збудована залізниця від Лозової до Полтави. Західні райони губернії отримали прямий залізничний зв’язок з Донбасом, а Лозова стала залізничним вузлом.
Лозівський район цікавий своєю історією. На його території знаходиться 301 пам’ятка археології та 46 пам’яток історії, до яких належать братські могили, пам’ятні знаки і бюсти видатних діячів країни.
У липні 1926 року Лозівський район передано до складу Харківського округу, з 1929 року — до складу Харківської області. У сучасних межах район існує з 1987 року. Адміністративний центр — місто Лозова, яке знаходиться на відстані 148 км від міста Харкова.
Лозівський район розташований у степовій зоні на півдні Харківської області. Район межує з Первомайським, Сахновщинським, Балаклійським, Барвінківським, Близнюківським районами Харківської області та Юріївським районом Дніпропетровської області.
Лозівщина є одним із районів західного Донбасу, де знаходяться поклади кам’яного вугілля. Дані геологорозвідки свідчать про те, що тип вугільних пластів та якість палива така, як на Донбасі. Поклади товщиною від 60 см до 2,5м розміщені на глибині 500- 1000 м на півдні і південному заході району. У східній та південно — східній частині району знаходяться поклади бурого вугілля. Найбільш розповсюджені будівельні матеріали осадового походження: піску, глини, вапняку. На північному сході Лозівщини, в районі села Миронівка, знайдено горючий газ.
Територія району насичена залізничними та автомобільними дорогами, трубопроводами. Протяжність доріг із твердим покриттям складає 476 км. Загальна протяжність газопроводів становить 411,18 км. У районі газифіковано 44 населених пункти ( 52,4 % загальної кількості).
Через Лозівський район проходить канал «Дніпро-Донбас». Тут знаходиться три водосховища (Краснопавлівське, Орільське, Бритай) із загальною площею водного дзеркала 5850 гектарів, десятки ставків і шість малих річок, найбільша з яких річка Орілька (57,7 км).
На території району розташовано 7 природно-заповідних територій, з яких 2 ентомологічних заказники, 4 ботанічних заказники місцевого значення. Окрасою району є зоологічний заказник місцевого значення у селищі Кінному.
Територія району — 1 410,954 кв.км (4,5% території Харківської області).
У Лозівському районі проживає 27281 особа.
До 2020-го року Лозівський район мав такий адміністративно — територіальний поділ: 2 селищні ради, 2 сільських ради та 17 старостинських округів, яким підпорядковано 84 населених пункти: 2 селища міського типу, 6 селищ, 76 сіл.
19 липня 2020 року згідно із Постановою Верховної Ради України № 807-IX від 17 липня 2020 року в рамках Адміністративно-територіальної реформи в Україні утворено Лозівський район, до складу якого увійшли Лозівська, Первомайська міські, Близнюківська селищна та Біляївська і Олексіївська сільські територіальні громади.
Чисельність населення району: 152509
Площа території району: 4028.7 км 2
Раніше територія району входила до складу ліквідованих в той же час Лозівського району (1923—2020), Близнюківського, Первомайського районів, а також міст обласного підпорядкування Лозова (територія Лозівської міської ради) та Первомайського.
Перші вибори Лозівської районної ради відбулися 25 жовтня 2020 року.
До Лозівської районної ради обрано 42 депутати, з них жінок — 17 (40 відсотків від загального складу).
Наразі в раді зареєстровано три депутатських фракції: політичної партії «СЛУГА НАРОДУ» (у складі 6 депутатів), Харківської обласної регіональної організації політичної партії «Блок Світличної «РАЗОМ» (у складі 10 депутатів) та політичної партії «БЛОК КЕРНЕСА — УСПІШНИЙ ХАРКІВ» (у складі 7 депутатів).