28 жовтня 2016 року заступник голови районної ради В.Огаренко разом з сільськими та селищними головами району взяли участь у регіональному семінарі-практикумі, що проводився Харківською обласною радою спільно з Асоціацією органів місцевого самоврядування Харківської області та відбувся в Харківському регіональному інституті державного управління Національної академії державного управління Національної академії державного управління при Президентові України.
Відкриваючи навчальний семінар, Сергій Чернов наголосив: «Органи місцевого самоврядування залишаються рушіями реформ. Тому ми маємо об’єднати зусилля і не допустити політизації реформи децентралізації. На щастя, Харківщині таке негативне і гальмуюче явище як політизація не загрожує».
Документ про співпрацю підписав Сергій Чернов та Людмила Бєлова, директор ХарРІ НАДУ, президент Університетського консорціуму.
Людмила Бєлова у свою чергу зазначила, що Консорціум працюватиме з новоствореними територіальними громадами, зокрема, сприятиме підвищенню рівня написання інфраструктурних проектів, які є запорукою залучення до громад додаткових грантових чи бюджетних коштів. Наразі Консорціум вже надає консультативні послуги 3 об’єднаним громадам області (незабаром з’явиться і четверта), аби децентралізаційна реформа впроваджувалась швидше та ефективніше.
В ході навчального семінару-практикуму для керівників місцевих рад Харківської області та Загальних зборів Асоціації органів місцевого самоврядування Харківщини виступив В’ячеслав Негода, перший заступник Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, який у своїй промові проаналізував ефективність фінансової децентралізації та рівень написання громадами інфраструктурних проектів.
«Зараз зусилля Мінрегіону спрямовані на те, щоб у країні створювались спроможні громади на базовому рівні, наше головне завдання – завершити процес формування спроможних громад», — зазначив В’ячеслав Негода.
Він також наголосив на тому, що в державі є багато фінансових ресурсів для підтримки об’єднаних громад: кошти Державного фонду регіонального розвитку, субвенції з держбюджету на соціально-економічний розвиток у розмірі 1,9 млрд. грн. Та проблемою лишається недостатня активність органів місцевого самоврядування у написанні інфраструктурних проектів, невисокий рівень поданих до відповідних комісій проектів та відсутність проектів, які б можна було впроваджувати по всій країні.
В’ячеслав Негода наголосив: «Одна з перших реформ, яку ми проводили – фінансова децентралізація. Вона дозволила зосередити в ОМС 10 млрд. грн на депозитних рахунках та 50 млрд. грн – залишків коштів в місцевих бюджетах. Проте гроші мають працювати та інвестуватись у важливі для громад проекти, а не просто накопичуватись».
Під час виступу першого заступника Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України також прозвучало: «У 2016 році Харківська область отримала з ДФРР 152 млн. грн на реалізацію важливих проектів, таких як запуск в роботу залу Обласної філармонії. Та більшість ОМС не можуть запропонувати гідні інфраструктурні проекти мультиплікаційного характеру. Наприклад, цьогоріч з 3 млрд. грн 540 млн. грн. були не використані. Проекти на 2017 рік, що мали б фінансуватися з ДФРР, досі не подані адміністраціями та радами, а вони повинні були це зробити ще у серпні».
В’ячеслав Негода також зазначив, що Мінрегіоном планується збільшити бюджет ДФРР на 2017 рік з 3 млрд. грн до 7-8 млрд грн. Та на це Міністерству необхідні істотні підстави – активна подача органами місцевого самоврядування проектів та їх ініціативність.
Обговорювалась також можливість запозичення польського досвіду об’єднання громад: на одну гміну припадає 24 населені пункти, в Україні ж на даний час в середньому на одну раду ради припадає 2,5 населених пункти. Економічна глобалізація диктує свої правила – великі інвестори прагнуть співпрацювати з великими спроможними громадами.
За словами першого заступника Міністра, наразі став помітним тиск з боку районного рівня та перешкоди в об’єднанні громад через небажання передавати свої владні повноваження.
Є й інша проблема – ЦВК не квапиться із оголошенням дати виборів: 250 громад чекають на оголошення виборів.
Підсумовуючи, В’ячеслав Негода наголосив на необхідності секторальної децентралізації: у галузі медицини, освіти тощо.
У другій половині цього ж дня заступник голови районної ради В.Огаренко, сільські, селищні голови, посадові особи місцевого самоврядування району взяли участь в семінарі за темою «Запобігання корупції в органах влади», який відбувся в Харківському регіональному інституті державного управління Національної академії державного управління при Президентові України.