До Асоціації прийнято дві новостворені об’єднані територіальні громади
Першою об’єднаною територіальною громадою, яка увійшла до Асоціації, стала Мереф’янська міська рада, яку було прийнято у грудні 2016 року.
Розглянувши ще два рішення від Роганської та Старосалтівської селищних рад, які пройшли процес об’єднання, члени Правління одноголосно прийняли рішення про прийом цих двох об’єднаних територіальних громад.
Таким чином, станом на січень 2017 року, членство в Асоціації мають 456 рад області, що складає 96,2% від загальної кількості.
Уповноважені представники членів Асоціації розглянули проблемне питання незаконної вирубки лісів в області
Створена за ініціативою заступника голови Харківської обласної ради Володимира Скоробагача робоча група щодо попередження незаконної вирубки лісів і полезахисних лісосмуг запропонувала план вирішення проблеми, створений за результатами проведеної роботи.
«Депутати Харківської обласної ради вже практично рік займаються питанням незаконної вирубки лісів і полезахисних лісосмуг на території Харківщини. У процесі вивчення цього питання і за скаргами, які ми отримали від жителів, позначилися такі проблеми: перша – це проблема вирубки лісу на територіях, що перебувають в постійному користуванні лісгоспів, підконтрольних обласному управлінню лісового та мисливського господарства; друга – проблема вирубки лісосмуг і агролісів колишніх комунальних сільських господарств» — сказав Володимир Скоробагач.
Члени Асоціації прийняли рішення, у якому, по-перше, схвалили ініціативу Харківської обласної ради щодо вжиття заходів з метою запобігання незаконної вирубки лісів та полезахисних лісосмуг в Харківській області.
По-друге, необхідність рекомендувати Харківському обласному управлінню лісового та мисливського господарства разом з Державним підприємством «Харківське обласне державне агролісомеліоративне підприємство «Харківоблагроліс» розробити Заходи по збереженню, впорядкуванню, відновленню лісів та полезахисних лісосмуг, проведенню їх інвентаризації, виготовленню технічної документації та передачі їх в постійне користування підприємствам (статутом яких передбачена ця діяльність), підтримали всі голови районних рад та міські голови міст обласного значення.
Окрім того, у ході виконання рішення планується утворити районні штаби протидії незаконній вирубці, а також мобільні групи оперативного реагування із залученням представників районних державних адміністрацій, депутатів місцевих рад, національної поліції, представників Держлісгоспів, громадських організацій.
Для оперативності реагування на факти незаконної вирубки було запропоновано запровадити телефонні «гарячі лінії», щоб кожний мешканець самого віддаленого населеного пункту мав змогу повідомити не тільки правоохоронців, а й депутатів.
Харківська обласна рада після затвердження плану заходів, буде систематично розглядати на засіданнях відповідних постійних профільних комісій звіти відповідальних осіб про вжиті заходи та оприлюднювати результати цієї роботи в засобах масової інформації, офіційних сайтах обласної ради та Асоціації.
Учасники Загальних зборів Асоціації обговорили можливості та перспективи Закону України «Про співробітництво територіальних громад»
У своєму виступі, президент Асоціації, голова Харківської обласної ради Сергій Чернов закликав усіх активніше використовувати можливості, що надає Закон «Про співробітництво територіальних громад».
Закон було ухвалено два роки тому й, за інформацією Мінрегіону, в Україні на сьогодні зареєстровано 69 Угод про співробітництво територіальних громад: найбільше у Полтавській області – 30 договорів; Івано-Франківській – 10, Волинській – 7. В Харківській області не зареєстровано, нажаль, ще жодного договору.
Сергій Чернов зазначив, що для того, аби заохотити територіальні громади Харківщини до співпраці, запроваджується нова номінація в Обласному конкурсі міні-проектів «Разом в майбутнє» — «Проекти співробітництва територіальних громад». У 2017 році ця номінація буде пріоритетною. Кожна територіальна громада для виконання спільного міні-проекту може використати до 200 тис. гривень. Таким чином, об’єднавшись для співробітництва, громади зможуть реалізувати проекти з більшим фінансуванням (наприклад, три громади – до 600 тис. гривень, а п’ять громад – до 1 млн гривень). «Сподіваюсь, це стане стимулом для того, щоб розбудити ініціативу на місцях», — підкреслив Сергій Чернов.
Крім того, за його словами, обласна рада разом з Асоціацією органів місцевого самоврядування Харківської області готові надавати методичну та практичну допомогу у підготовці та супроводі проектів співробітництва громад для отримання державного фінансування за рахунок коштів Державного фонду регіонального розвитку, а також міжнародної технічної допомоги (грантів). Так, 110 проектів співробітництва територіальних громад з різних областей вже подано на конкурс до Державного фонду регіонального розвитку, 23 із них оцінені, що є підставами для державного фінансування.
Для спеціалістів територіальних громад будуть організовані навчання нормативно-правовим складовим та практичній процедурі укладання договорів про співробітництво територіальних громад.
Економічним та соціальним ефектом, який отримають територіальні громади від співробітництва, є, по-перше, економія бюджетних коштів для кожної громади, створення спільних комунальних підприємств (нових робочих місць), покращення добробуту мешканців громад, підвищення знань та кваліфікації спеціалістів.
Члени Асоціації вирішили укласти Проектні пропозиції щодо співробітництва територіальних громад у відповідних районах та містах і надіслати їх до Асоціації з метою обробки та надання висновків фахівцями.
Хід та перспективи добровільного об’єднання територіальних громад у Харківській області
Члени Асоціації підтримали пропозиції щодо співпраці з районними державними адміністраціями, Асоціацією, «Центром розвитку місцевого самоврядування» у напрямі активізації інформаційної роботи серед населення, керівників та депутатського корпусу місцевих рад щодо переваг об’єднаних територіальних громад.
Співпраця з ВУЗами Харківського університетського консорціуму з підготовки дипломованих фахівців для органів місцевого самоврядування не тільки продовжується, але й посилюється
Таке рішення сьогодні прийняли члени Асоціації після виступу Бабаєва В.М., ректора Харківського національного університету міського господарства імені О.М. Бекетова про наявні можливості підготовки професійних кадрів для органів місцевого самоврядування.
Асоціація вирішила звернутися до Кабінету Міністрів України з питання порядку формування місцевими радами тарифів на виробництво теплової енергії установками, що використовують нетрадиційні або відновлювальні джерела енергії
Проблемне питання щодо порядку формування місцевими радами тарифів на виробництво теплової енергії установками, що використовують нетрадиційні або відновлювальні джерела енергії, потребує негайного вирішення.
Звертаючись до центрального органу влади, Асоціація просить прискорити розробку та затвердження на державному рівні Порядку формування органами місцевого самоврядування тарифів на виробництво теплової енергії, виробленої на установках з використанням нетрадиційних або поновлюваних джерел енергії, або внести зміни у діючий Порядок, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2012 № 869, в частині поширення його застосування під час формування тарифів на виробництво теплової енергії установками, що використовують нетрадиційні або відновлювані джерела енергії.
Підсумки реалізації обласного конкурсу міні-проектів «Разом в майбутнє» у 2016 році та особливості участі у конкурсі у 2017 році
За інформацією Камаси М.В., секретаря конкурсного комітету, основні умови конкурсу не змінилися, але для заохочення територіальних громад до співпраці в обласному конкурсі міні-проектів запроваджується нова номінація — «Проекти співробітництва територіальних громад».