ПРОЕКТ
ЛОЗІВСЬКА РАЙОННА РАДА ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
____ сесія VІ скликання
Р І Ш Е Н Н Я Від ________________ 2011 року м. Лозова Про хід виконання районної Програми «Молодь Лозівщини» на 2009-2015 роки, затвердженої рішенням районної ради від 24 грудня 2008 року (зі змінами)
Заслухавши інформацію про хід виконання районної Програми «Молодь Лозівщини» на 2009-2015 роки, затвердженої рішенням районної ради від 24 грудня 2008 року (зі змінами), на підставі ст. 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» районна рада
В И Р І Ш И Л А :
Голова районної ради І.Нестєров
Розробник: Лозівська РДА, 2-33-78
Матеріали на сесію районної ради грудень 2011 року
Про хід виконання районної Програми «Молодь Лозівщини» на 2009-2015 роки, затвердженої рішенням районної ради від 24 грудня 2008 року (зі змінами)
Районна програма «Молодь Лозівщини » на 2009-2015 роки, затверджена рішенням районної ради від 24 грудня 2008 року ХХХ (зі змінами) є одним із механізмів реалізації державної молодіжної політики на районному рівні. Реалізація завдань і заходів Програми спрямована на створення сприятливих передумов для життєвого самовизначення і самореалізації молоді, вирішення її нагальних потреб, здійснюється за рахунок коштів районного бюджету. За даними статистики станом на 01.01.2011 року загальна кількість населення Лозівського району становить 31249 осіб. Молодих людей віком від 14 до 35 років в районі нараховується 8144, що складає 26 % від загальної кількості населення району ( на 2 % менше, ніж у попередні роки). На виконання районної Програми «Молодь Лозівщини » робота відділів райдержадміністрації, органів місцевого самоврядування, громадського сектору скоординована за наступними напрямками.
І. Організаційне забезпечення реалізації молодіжної політики. З метою організованого забезпечення виконання Програми розпорядженням голови райдержадміністрації створена та працює Координаційна рада у справах сім’ї, жінок та молодіжної політики. До складу Координаційної ради входять авторитетні фахівці профільних структурних підрозділів, що дозволяє цілеспрямовано і послідовно вирішувати питання, пов’язані з реалізацією молодіжної політики, контролювати хід виконання Програми . Визначення пріоритетів роботи з молоддю проводиться шляхом анкетування учнівської та сільської молоді. З метою вивчення молодіжного середовища, системи цінностей і поведінкових орієнтацій молодих людей району відділами та службами райдержадміністрації проводяться рейди по місцях дозвілля молоді району, соціологічні опитування.
ІІ. Забезпечення зайнятості та розвиток підприємницької діяльності молоді . Питання зайнятості молоді займають вагоме місце у реалізації державної молодіжної політики. На обліку в центрі зайнятості перебувало 664 особи з числа сільської молоді, з початку року працевлаштовано 235 чоловік. За направленням служби зайнятості пройшли професійне навчання 401 чоловік з числа молоді. З метою інформування молодих громадян про стан і основні тенденції локального ринку праці, в тому числі попит на робочу силу серед молоді; інформаційно-консультативні послуги, пов’язані з працевлаштуванням за кордоном; профорієнтація, професійна підготовка, перепідготовка, навчання основам комп’ютерної грамотності спеціалістами відділу активної підтримки безробітних центру зайнятості проводяться заходи : тренінг-семінари для молоді «Побудова кар’єри», «Молодь на ринку праці»( 46 заходів — 411осіб); семінари з техніки пошуку роботи, заходи з професійної орієнтації молоді ( 106 заходів — 5160 особа), професійно-діагностичні консультації для учнівської молоді з питань вибору професій , індивідуальні профконсультації із застосуванням профдіагностичного обстеження безробітних, інформаційний семінар з орієнтації на тимчасові та громадські роботи , гендерні тижні,«Ярмарок професій»( 3 заходи — 254 особи, в т.ч. 113 молодь), виїзні акції для молоді ( до 5 с/р , охоплено 5500 чоловік, в т.ч. 171 молодь). В приміщенні Краснопавлівського багатопрофільного ліцею установлено програмно-апаратний комплекс «Профорієнтаційний термінал» — сучасна форма та інструмент отримання профорієнтації школярів. З початку року профорієнтаційними послугами було охоплено 5160 осіб зайнятої та незайнятої сільської молоді (з них664 чол. незайнятої молоді, яка перебувала на обліку в центрі зайнятості) . З метою забезпечення зайнятості учнівської молоді у літній період 2011 року організована робота 3 таборів праці та відпочинку шляхом залучення учнів до громадських робіт. На їх проведення використано 15 044 гривень, що дало можливість працевлаштувати 41 особу з числа учнівської молоді, які мешкають на території Новоіванівської , Яковлівської та Надеждівської сільських рад. В громадських роботах на підприємствах району взяло участь 120 чоловік з числа молоді.
ІІІ. Залучення молоді до роботи в органах виконавчої влади та органах місцевого самоврядування До органів місцевого самоврядування обрана 41особа з числа молоді: 2 — депутати районної ради, 38 осіб — депутати сільських та селищних рад V скликання, 1 – сільський голова. З метою залучення молоді до роботи в органах виконавчої влади та органах місцевого самоврядування проводиться в установленому порядку систематичний та цілеспрямований добір молодих державних службовців, посадових осіб місцевого самоврядування для навчання з подальшим працевлаштуванням в органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування Щорічно проводиться олімпіада серед школярів “ Обираємо державну службу ”.
ІV. Формування здорового способу життя , профілактика негативних явищ в молодіжному середовищі. Профілактика негативних явищ у молодіжному середовищі — один із важливих напрямів діяльності структур, які працюють з молоддю. Профілактична робота планується з урахуванням і застосуванням принципів систематичності, послідовності, наступності, комплексності. При РЦСССДМ створено та успішно працює «Мобільний консультаційний пункт соціальної роботи». До роботи МКП залучаються кваліфіковані фахівці: лікарі, оперуповноважений відділу кримінальної міліції у справах дітей, інспектори Лозівського міжрайонного відділу кримінально-виконавчої служби, спеціалісти служби у справах дітей, відділу у справах сім’ї та молоді , представники Червоного Хреста України, методисти РБДЮТ та Центральної дитячої бібліотеки (всі фахівці працюють на волонтерських засадах). Робота з молоддю здійснюється через їх безпосередню участь у семінарах, тренінгах , круглих столах», відеолекторіях, тематичних конкурсах, конференціях, бесідах, акціях, де вони відверто можуть задати хвилюючі питання та отримати чесні і достовірні відповіді. Стало традиційним і набуло популярності проведення районного конкурсу агітбригад «Молодь за здоровий спосіб життя », щорічного конкурсу плакатів «Спасибі- НІ!» , виставки соціального плакату„За здоровий спосіб життя «тощо. Цілеспрямовано проводиться групова та індивідуальна інформаційно-просвітницька соціальна робота щодо профілактики поширення інфекційних захворювань, насамперед туберкульозу та ВІЛ /СНІДу , наркоманії, у проведенні якої активну участь беруть волонтери закладів освіти. Протягом року здійснено 11 виїздів до 24 населених пунктів району, лекційно-освітніми заходами охоплено 2055 осіб учнівської та сільської молоді, батьків, осіб з числа сімей, які опинились в складних життєвих обставинах. Під час проведення профілактичної роботи серед молоді розповсюджено близько 500 примірників тематичних рекламних матеріалів (буклети, листівки, плакати, пам’ятки, відеодиски)
Велика увага приділяється учням, які схильні до правопорушень та дітям, які стоять на обліку в кримінальній міліції у справах дітей (8 учнів). Ці діти залучені до позаурочної роботи. З метою виявлення дітей, які схильні до бродяжництва під час навчально-виховного процесу, щотижня проводяться профілактичні рейди, відвідування сімей вдома. Протягом 2011 року проведено 96 рейдів «Діти вулиці», «Вокзал», «Підліток», «Ринок». На обліку в районному центрі соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді перебуває 75 молодих осіб, які засуджені до покарань, не пов’язаних з позбавленням волі, звільнених від відбування покарання з випробуванням або умовно-достроково( з них 2 неповнолітніх) та 7 осіб, звільнених з місць позбавлення волі, які отримують, за потребою, різноманітні послуги (юридичні, інформаційні тощо). З метою посилення інформаційно-просвітницької роботи у сфері правового виховання та інформування дітей та молоді в закладах освіти району введено тематичні факультативи, спецкурси, виховні години та бесіди щодо формування правової культури учнів. З метою своєчасного вирішення проблемних питань та контролювання батьків за умовами виховання дітей (вживання спиртних напоїв батьків, ведення аморального способу життя, безробіття) щотижня виїзна комісія райдержадміністрації обстежує сім’ї, які опинились у складних життєвих обставинах, де виховуються діти. Формування правової культури, профілактика правопорушень та злочинності серед молоді забезпечується шляхом проведення батьківських лекторіїв, семінарів-тренінгів, прес-конференцій , круглих столів в навчальних закладах, закладах культури району із залученням відповідних фахівців. З метою профілактики правопорушень і негативних проявів у молодіжному середовищі систематично проводяться рейди – перевірки, профілактичні рейди у місця дозвілля молоді, оперативно-профілактичні рейди по обстеженню умов утримання і виховання дітей в сім’ях, які опинились у складних життєвих обставинах. VІ. Розвиток громадської активності молоді, забезпечення співпраці з дитячими, молодіжними громадськими організаціями. Молодіжна політика — це системна діяльність держави в відношеннях з особистістю, молоддю, молодіжним рухом. Для впорядкування роботи та координації дій у реалізації державної молодіжної політики відділом у справах сім’ї та молоді створена інформаційна база даних дитячих, жіночих та молодіжних організацій району (всього в базі налічується 5 таких громадських організацій). В закладах освіти району є організація Асоціація Старшокласників «Стожари, «Гармонія», дитячі об’єднання (24 в навчальних закладах), при закладах освіти створені волонтерські загони, на базі 24 шкіл діє шкільне самоврядування. З метою розвитку лідерських якостей та стійкої громадянської позиції, проводиться навчання в «Школі волонтерів», «Школі лідерів» , наметовому містечку «Лідер».Делегація району щорічно бере участь в роботі Міжнародного форуму молоді «Молодь ХХІ століття»
VІІ. Сприяння вихованню патріотизму, розвитку духовності, моральності молоді, організації її змістовного дозвілля. Існує безліч форм проведення молоддю свого дозвілля. Завданням молодіжної політики є організація змістовного дозвілля, поєднання вільного часу з розвитком особистості. З метою творчого розвитку дітей в районі діє 34 клубних заклади на базі яких працює понад 100 колективів художньої самодіяльності, більшість учасників яких є молодь, 34 бібліотечних заклади, 2 позашкільні навчальні заклади: районний Будинок дитячої та юнацької творчості, який охопив роботою 860 вихованців та районна дитяча спортивна школа «Спартанець», роботою охоплено 574 вихованців. До навчання в гуртках і секціях активно залучаються діти пільгових категорій, підлітки, схильні до правопорушень. Сільська молодь має можливість займатися спортом на базах спортивних залів закладів освіти. Розроблено та успішно втілюється в життя План спільних заходів відділів райдержадміністрації, в рамках якого проведено районні заходи : виставку-конкурс традиційного декоративно-прикладного мистецтва «Барви Слобожанщини», конкурс молодих виконавців «Весняні дзвіночки», конкурс молодих письменників «Молода Слобожанщина», зустрічі з письменниками Лозівщини та інші. З метою патріотичного виховання в закладах освіти району проводяться тематичні виховні заходи, упорядкування пам’ятників, та братських могил, зустрічі з ветеранами Великої Вітчизняної війни, учні приймають участь в «Естафеті пам’яті». Традиційно проводяться Урочисті проводи молоді до служби у Збройних Силах України. При проведенні масових заходів використовується державна символіка України. Успішно проходять тематичні дискотеки для сільської молоді До Дня Святого Валентина, Дня гумору, відкриття наметового містечка «Лідер», організовані відділом культури та туризму за сприяння відділу сім’ї та молоді. В рамках щорічного районного свята з нагоди Дня Конституції та Дня молоді, в якому беруть участь представники усіх сільських та селищних рад, волонтерами проводиться акція «Зроби світ добрішим». Переможці районних конкурсів – активні учасники обласних заходів.
VIІІ . Підтримки творчої та обдарованої молоді. За підсумками Всеукраїнських учнівських олімпіад, конкурсів, спортивних змагань створено банк даних обдарованих та талановитих дітей, який налічує близько 300 учнів. Щорічно районною державною адміністрацією для обдарованих дітейрайону проводяться відповідні заходи : урочистий прийом у голови райдержадміністрації обдарованої молоді та їх батьків;свято «Юних обдарувань» ; районне свято до Дня захисту дітей; районне свято до Дня молоді, Новорічна ялинка голови райдержадміністрації, екскурсії до музеїв та театрів м. Харкова тощо. Під час заходів кращі представники з числа молоді відзначаються грамотами і подяками голови РДА та голови районної ради, грошовими винагородами, подарунками та призами .
ІХ. Сприяння соціальному захисту молоді. Важливу роль в організації соціальної роботи з молоддю відіграє Лозівський районний центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді. При Центрі діє “Мобільний консультативний пункт”, який забезпечує проведення просвітницько-профілактичної роботи серед молоді. Здійснюється соціальний супровід сімей, що опинилися у складних життєвих обставинах, супроводження дитячих будинків сімейного типу, прийомних сімей, сиріт — випускників. Проведення щорічного районного фестивалю творчості дітей та молоді з функціональними обмеженнями «Повір у себе — і в тебе повірять інші» сприяє поліпшенню психологічного здоров’я молоді даної категорії. Особлива увага приділяється оздоровленню учнівської молоді. З метою соціальної підтримки дітей, які потребують особливої уваги та підтримки — оздоровлення передбачено за рахунок бюджету. За сприяння відділу у справах сім’ї, молоді та спорту здійснюється перевезення допризовної молоді до Харківського обласного збірного пункту.
Х. Сприяння духовному розвитку, творчому та професійному становленню сільської молоді. Підготовка молоді до сімейного життя та підтримка молодих сімей. Учнівській та сільській молоді надаються освітні, педагогічно-психологічні, медичні послуги. Забезпечується реалізація заходів, передбачених програмою «Репродуктивне здоров’я» : жіночою консультацією проводиться робота з вагітними жінками, молодими сімейними парами щодо вирішення питань планування та проблем сім’ї, шлюбних відносин, виховання здорової дитини тощо; відділом освіти активізована робота щодо створення в навчальних закладах району „ Шкіл сприяння здоров’ю”. В районі ведеться активна робота щодо популяризації любительського спорту. Проводиться першість району з футболу серед трудових колективів та Кубок голови районної державної адміністрації з футболу (залучено 14 команд територіальних громад району). З метою підготовки, підвищення кваліфікації соціальних працівників, педагогів, медичних працівників до роботи з молоддю, структурними підрозділами райдержадміністрації постійно проводяться навчально-практичні семінари, тренінги, робочі зустрічі.
ХІ. Забезпечення рівних прав та можливостей жінок та чоловіків За даними статистики в Лозівському районі станом на 01.01.11 р. мешкає 14459 чоловіків, 16790 жінок. На обліку в центрі зайнятості перебуває 810 жінок, протягом 2011 року працевлаштовано 398 жінок, що складає 49 %. Спеціалістами центру проводиться щомісячний аналіз аналітичних матеріалів про становище жінок на ринку праці, на основі яких здійснюютьсязаходи щодо зниження рівня тривалості безробіття серед жінок району. Для безробітних жінок проведено 32 семінари на тему «Жінка і праця», «Особливості зайнятості жінок», в яких взяло участь 569 жінок, в т.ч. 248 молодь. Щорічно проходить районний фестиваль «Молода жінка року», представниці району беруть участь в обласному конкурсі. При центральній бібліотечній системі з 2011 року працює гендерний ресурсний центр (громадське формування: надає консультаційну, інформаційну та технічну підтримку органам місцевого самоврядування, навчальним закладам,об’єднанням громадян, підприємствам, установам та організаціям з питань реалізації ґендерної політики ; проводить освітню та просвітницьку діяльність з питань рівності жінок і чоловіків для населення), в рамках роботи якого організованопроведення семінарів для завідуючих сільськими бібліотеками-філіями району та заступників директорів з навчально-виховної роботи «Профілактична робота з питань гендерної рівності та попередження насильства в сім’ї », в закладах освіти проводяться уроки ґендерної грамотності; в закладах культури організовані книжкові виставки, читацькі конференції, спрямовані на піднесення ролі жінки та утвердження ґендерної культури в суспільстві; проводиться робота щодо покращення в сільській місцевості усвідомлення населенням можливості правових дій щодо попередження насильства в сім’ї, профілактики жорстокого поводження з дітьми. За допомогою та участю фахівців, що опікуються проблемою насильства в сім’ї, проводиться виховна, пропагандистська, попереджувальна та профілактична робота серед населення ( бесіди, індивідуальні та групові консультації, круглі столи, зустрічі з представниками правоохоронних органів , акції , тренінги тощо), розповсюджується інформаційно — рекламна продукція, участь у Всеукраїнській акції «16 днів проти насильства»; загальношкільні батьківські збори ; розповсюджується інформаційно-рекламна продукція. З метою підвищення рівня поінформованості учнів, сільської молоді і посилення компетентності педагогів, батьків з питань протидії торгівлі людьми та пов’язаній з нею злочинній діяльності, в закладах освіти проведено перегляд та обговорення навчального фільму для учнів 9-11 класів «Станція призначення життя», психологічною службою відділу освіти проводяться просвітницькі тренінги на тему: «Торгівля людьми – сучасне рабство», «Як підвищити рівень усвідомлення проблеми торгівлі людьми», відеолекторій «Торгівля людьми – це може трапитися з кожним».
ХІ. Інтеграція молоді до світової та європейської спільноти. З метою поширення інформації про ЕС серед молоді на базі Чернігівської загальноосвітньої школи створено євроклуб «Сузір’я». Ефективними формами роботи є проведення зборів, зустрічей, фестивалів, конкурсів, конференцій з обміну досвідом та обговоренням актуальних проблем; встановлення культурних, наукових, ділових контактів між молоддю ЕС та України; підготовка інформаційних стендів та макетів; участь у виставках та інших культурних заходах. В рамках Європейського тижня місцевого самоврядування в Лозівському районі відділом у справах сім’ї та молоді організовано зустріч членів Асоціації старшокласники «Стожари» з представниками Лозівської районної ради та Лозівської райдержадміністрації. На реалізацію заходів районної програми «Молодь Лозівщини » у 2011 році передбачено 19800 грн., які будуть використані у повному обсязі ( 2009 р.-14800грн., 2010р.-18200 грн.). Проблемні питання, які потребують вирішення на сьогоднішній день, це: — масові виїзди сільської молоді в зв’язку з відсутністю роботи, люди тільки прописані в селі, а проживають в інших місцях; — турбує також байдужий настрій молоді до проблем на селі. Всі чекають, що хтось повинен прийти і вирішити проблеми молоді; — кадрове питання (потрібно, щоб при кожній сільській раді був спеціаліст по роботі з молоддю).
Начальник відділу у справах сім’ї, молоді та спорту райдержадміністрації О.Ципченко |